Yrit­tä­jä­yh­dis­tys haluaa kau­pun­gin kes­kit­ty­vän kan­ta-Kau­ha­van taa­ja­man ke­hit­tä­mi­seen

Kauhavan Yrittäjät ry. on huolissaan siitä, että kanta-Kauhava ei kehity niin kuin sen pitäisi. Yhdistys lähetti asiaa koskevan kirjeen kaupungille viime viikolla.

”Meidän käsityksemme mukaan kaupungilla tulee olla yksi selkeä keskusta --”, yrittäjät toteavat kirjeessään.

”Kantamme on, että tulee huolehtia Kauhavan keskustan kasvusta ja kehittymisestä. Muita kaupungin taajamia kehitetään jäljellä olevien resurssien puitteissa.”

– Ajatuksemme oli saada päättäjät huomioimaan Kauhavan taajaman kehittämisen, Kauhavan Yrittäjät ry:n puheenjohtaja Jouko Viitala selvittää.

Yllätykseksi yhdistykselle kirje on päätynyt jakoon Facebookissa.

– Kaupungille osoitettu paperi on julkinen, kun se on saapunut kirjaamoon, kaupunginjohtaja Markku Lumio sanoo.

Ilmoita asiavirheestä