Ylä­kou­lun siir­toon löytyy kan­na­tus­ta

Kauhavan sivistysjohtaja Markku Viitasaari kertoo, että Kauhavan yläkoululaisten vanhemmille pidetään vanhempainilta 1.10 illalla entisellä Lentosotakoululla.

– Siihen mennessä on tarkoitus selvittää kaikki käytännöt, miten koulun arki saadaan järjestettyä siinä vaiheessa, kun pakolaisia alkaa tulla vastaanottokeskukseen, Viitasaari sanoo.

Turvapaikan hakijoita oli määrä tulla Kauhavalle hätämajoitukseen jo viime viikonloppuna. Tuleminen kuitenkin peruuntui ryhmän mukana matkustaneen pienen lapsen kuumeen vuoksi. Miten koulu olisi ennättänyt tämän ryhmän tulemiseen reagoida?

– Rehtori olisi mennyt sinne lauantaina tsekkaamaan tilanteen ja neuvottelemaan Punaisen Ristin kanssa. Rehtori pyrkii tiedottamaan vaiheista vanhemmille aina, kun jotain tiedetään, Viitasaari kertoo.

Valtuustoryhmät ovat käyneet keskusteluja viikonlopun aikana Kauhavalla valtuutettu Mika Kankaansyrjän viime viikolla tekemästä ehdotuksesta, jonka mukaan yläkoulu ja kaupungin hallinto vaihtaisivat paikkaa keskenään. Näin taattaisiin lapsille turvallinen koulunkäynti Yrittäjäopiston tiloissa. Muun muassa keskustan ryhmä on ilmaissut asialle vahvan myönteisen kannan.

Viitasaari toteaa seuranneensa asiaa ”vähän huonosti”:

– Olen saanut vihiä, että joku valtuustoaloite on tulossa illan kaupunginvaltuustoon, mutta en tiedä sen sisällöstä, Viitasaari sanoo.

Ilmoita asiavirheestä