Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Voltin kun­to­ra­ta kä­si­tel­tä­vä uu­del­leen

Vapaa-aikalautakunnan päätös purkaa Voltin kuntoradan sähköistys on tehty puutteellisin tiedoin. Kustannusarviossa (12 000 - 15 000 e) ei ole otettu huomioon, että radan kunnostukselle on myös huomattavasti halvempi vaihtoehto. Olen tutkinut sähköalan ammattilaisen kanssa radan valaistuksen kunnon. Jokainen pylväs ja ongelmakohta on valokuvattu ja dokumentoitu.

Lahoja pylväitä, jotka tulisi vaihtaa, on kuusi. Kaupungin varastosta löytyy tarvittava määrä käytettyjä pylväitä. Lopuilla 35 - 40 paalulla on käyttöikää vielä yli 50 vuotta. Pylväät ovat kyllästettyjä.

Sähkökaapeli roikkuu vain kahdessa paikassa, joista toisesta puuttuu paalu, toinen saadaan kuntoon kiristämällä kaapelia ja harusta. Ilmakaapelissa ei ole puiden aiheuttamia kaatumisvaurioita. Sähköpääkeskus ja ohjauslaitteet ovat uutta vastaavassa kunnossa. Kaivinkonetöitä paalujen pystyttämistä varten on noin kahdeksan tuntia. Muutamassa kohdassa paalun tyviä on siirrettävä, koska ne ovat hieman vinossa.

Valaisimia ei tarvitse vaihtaa katuvalaisimiksi, vaan nykyiset polttimot korvataan ledeillä, valaisimien E27-kantaan sopivat suoraan nykyaikaiset 10 - 12 W led-polttimot, jolloin kirkkaus kaksinkertaistuu ja energiankulutus putoaa murto-osaan (3 led-polttimoa maksaa 10 e).

Radan valaistuksen kunnostamisen todellinen kokonaiskustannusarvio on noin 1 500 - 3 000 euroa.

Risto Mattila Insinööri, valtuutettu, tarkastusltk:n vpj. Alahärmä