Neljäs adventtisunnuntai huipentui perinteiseen, mutta aina uuteen ja sykähdyttävään kuorojen konserttiin Kauhavan kirkossa.
Lähes täysi kirkkosalillinen väkeä sai nautittavakseen monipuolisen kattauksen joulumusiikkia.
Konsertti alkoi Liisa Erkkilän upeasti tulkitsemalla Schubertin Ave Marialla. Vanhoilla uruilla säesti Laura Hintsala.
Rohkeasti ja reippaasti pienet laulajat Jenny ja Senni Laakso esittivät Simojoen Lapsenkokoinen joulu. Tytöt olivat selkeästi sisäistäneet laulun sanoman.
Pääasiassa Alahärmän kirkkopiirissä kokoontuva Kööri ilahdutti yleisöä mukaansatempaavilla lauluilla.
Melli Kattelus, Eeva-Maria Laakso ja Liisa Erkkilä ovat Kirkkokuoron vahvoja voimia. Joulukonsertissa he esittivät triona Salmisen ja Simojoen joululauluja.
Kirkkopiirien yhteistä kirkkokuoroa, Veteraanikuoroa ja Kirkkokuoroa johti kanttori Heli Turpela.
Voimakkaasti eläytyvä johtaja sai kuorot innostumaan ja heittäytymään sävelten vietäväksi. Kirkkokuoron tenoria oli vahvistamassa Jorma Kari, kesäkanttori Jarkko Korpi ja Vimpelin kanttori Arto Turpela.
Veteraanikuoron päätöskappale oli tunteikas Vanha virsi Taalainmaan karjamajoilta. Jousiryhmä täydensi Eeva Similä-Suokkaan pianosäestystä.
Viimeisenä esiintyi Kirkkokuoro aiheuttaen kuulijoissa kylmiä väreitä, vaikka kirkossa oli mukavan lämmin tunnelma.
Liisa Erkkilän soolo Leena Tolosen kappaleessa Beetlehemin yö oli huikaiseva. Taitava ja moniääninen kuoro päätti konsertin komeasti A. Adamin tunnettuun kappaleeseen Oi jouluyö.
Kirkkokuoron säestyksestä vastasivat Eeva Similä-Suokas piano, Jenna Uusimäki ja Päivi Paavola viulu sekä Matilda Latomäki sello.
Rovasti Seppo Ruotsalan pieni hartaus hiljensi kirkkosalin hetkeksi, ennen kuin kaikki esiintyjät ja yleisö yhdessä kajauttivat Maa on niin kaunis.
Konsertti striimattiin ja on nähtävissä Kauhavan seurakunnan facebook-sivuilla.