Pohjanmaan Kokoomus esittää puoluekokoukselle puoluevaltuustoon seuraavalle kaudelle jatkoa Veli-Matti Lillbackalle (Harri Salonen, Kurikka). Lillbacka on toiminut Kauhavalta puoluevaltuustossa meneillään olevan kaksivuotiskauden.
Muiksi jäseniksi Pohjanmaalta esitetään seuraavia henkilöitä: Jukka Joensuu, Alajärvi (Pentti Haimakainen, Kokkola), Antti Tuomela, Laihia (Kyllikki Anttila, Seinäjoki), Riitta Pääjärvi-Myllyaho, Vaasa (Mikael Perjus, Kristiinankaupunki) ja Riitta Maunula-Craycroft, Kauhajoki (Riitta Koivula, Kauhajoki).
Pohjanmaan Kokoomus on huolissaan hallituksen toimista.
– Niillä hämärretään Suomen todellista velkamäärää. Keskustelu velanotosta on pyritty hiljentämään ja vääristämään perusteluilla, että muutkin valtiot velkaantuvat samaan tahtiin. Esimerkiksi oppivelvollisuusiän pidentämisellä vaarannetaan myös kuntien talous, sillä hallituksen varaamat rahat eivät riitä toteuttamaan oppivelvollisuusiän pidennystä vaaditulla tavalla. Kuntatalous on jo tällä hetkellä kestämättömässä tilanteessa ja nyt alibudjetoiduilla uudistuksilla ajetaan kuntia kuilun partaalle, esittää puheenjohtaja Jesse Luhtala.
Pohjanmaan Kokoomus kokoontui tänään sääntömääräisen kevätkokouksen merkeissä PowerParkissa.