Wisalaisille kotikisoista mitalia

Eteläpohojalaasen Timanttiliigan 1. osakilpailu järjestettiin Kauhavalla 28.5. Radalla ja kentällä nähtiin 142 nuorta urheiljiaa. Wisalaiset nappasivat yhteensä 21 mitalia

Tuloksia:

T9 40m (NM) 1) Anni-Sofia Rajakallio AlahKi 7,32, 2) Nelli Rajakallio AlahKi 7,34, 3) Anna Koski LapVi 7,81, 4) Venla Kattelus KauhWi 7,97, 5) Emilia Salomaa KauhWi 8,44, 6) Aliina Laine KauhWi 8,55, 7) Sara Uitto KauhWi 8,56.

T9 Pituus 1) Anni-Sofia Rajakallio AlahKi 3,39, 2) Nelli Rajakallio AlahKi 3,25, 3) Emilia Salomaa KauhWi 2,52, 4) Aliina Laine KauhWi 2,49, 5) Venla Kattelus KauhWi 2,34, 6) Sara Uitto KauhWi 2,08.

P9 40m 1) Joona Suokko LapVi 6,65, 2) Roni Innanen KauhWi 6,88, 3) Topi Keskinen LapVi 7,00, 4) Konsta Hirvelä KauhWi 7,23, 5) Venni Kankaanpää LapVi 7,31, 6) Samuel Kuoppa-Aho AlajA 7,51, 7) Juuso Suokko LapVi 7,62, 8) Akseli Kangas KauhWi 7,65, 9) Miska Renko KauhWi 7,66, 10) Jaakko Somppi KauhWi 7,67, 11) Micael Lahti KauhWi 7,68, 12) Akseli Niemi KauhWi 7,83, 13) Eetu Ahl KauhWi 7,96, 14) Riku-Matti Uitto KauhWi 7,99, 15) Eetu Salmela KauhWi 9,71

Erä 1 1) Joona Suokko LapVi 6,65, 2) Roni Innanen KauhWi 6,88, 1) Venni Kankaanpää LapVi 7,31, 3) Akseli Kangas KauhWi 7,65, 4) Miska Renko KauhWi 7,66, 6) Micael LahtiKauhWi 7,68, 7) Eetu Ahl KauhWi 7,96. Erä 2 1) Topi Keskinen LapVi 7,00, 2) Konsta Hirvelä KauhWi 7,23, 3) Samuel Kuoppa-Aho AlajA 7,51, 4) Juuso Suokko LapVi 7,62, 5) Jaakko Somppi KauhWi 7,67, 5) Akseli Niemi KauhWi 7,83, 6) Riku-Matti Uitto KauhWi 7,99, 7) Eetu Salmela KauhWi 9,71.

P9 Pituus 1) Joona Suokko LapVi 3,77, 2) Roni Innanen KauhWi 3,59, 3) Venni Kankaanpää LapVi 3,54, 4) Akseli Kangas KauhWi 3,13, 5) Akseli Niemi KauhWi 3,09, 6) Roni MetsäläSeinäjSU 3,07, 7) Jaakko Somppi KauhWi 2,97, 8) Micael Lahti KauhWi 2,90, 9) Miska Renko KauhWi 2,67, 10) Eetu Ahl KauhWi 2,65, 11) Juuso Suokko LapVi 2,58, 12) Eetu SalmelaKauhWi 2,27, Veeti Alahuhta KauhWi DNS, Konsta Hirvelä KauhWi DNS, Tuomas Järvinen KauhWi DNS.

P11 150m 1) Iiro Soini KauhWi 23,57, 2) Kimi Kaustinen KaustPV 24,46, 3) Antto Kivimäki KauhWi 25,95, 4) Veeti Tuomela KauhWi 26,03.

P11 Pituus 1) Iiro Soini KauhWi 4,16, 2) Julius Mäkiranta VähänkVie 3,26, 3) Kristofer Metsälä SeinäjSU 3,18, 4) Antto Kivimäki KauhWi 3,13, 5) Veeti Tuomela KauhWi 3,11.

P11 Kuula 1) Iiro Soini KauhWi 5,46, 2) Antto Kivimäki KauhWi 4,87, 3) Julius Mäkiranta VähänkVie 4,76, 4) Veeti Tuomela KauhWi 4,62.

T11 150m 1) Alisa Takamaa LapVi 24,13, 2) Matilda Koivisto SeinäjSU 24,40, 3) Noora Kallionpää KauhWi 24,65, 4) Meea Perttu KauhWi 24,88, 5) Angelina Heinäheimo LapVi 24,94, 6) Hanna Laturi VähänkVie 25,13, 7) Saana Uitto KauhWi 25,79, 8) Veera Luoma KauhWi 25,86, 9) Saana Vuorijärvi KauhWi 26,50, 10) Vilja Mäki KauhWi 26,98, 11) Anniina Salomäki KauhWi 28,27, 12) Saga Paussu KauhWi 28,35, 13) Pihla Harri KauhWi 28,49, 14) Maija Tietäväinen KauhWi 28,74, 15) Aada Välimaa KauhWi 28,79, 16) Sanni Korhonen IFFemman29,35

Erä 1 1) Matilda Koivisto SeinäjSU 24,40, 2) Angelina Heinäheimo LapVi 24,94, 3) Saana Uitto KauhWi 25,79, 4) Saana Vuorijärvi KauhWi 26,50, 5) Vilja Mäki KauhWi 26,98, 6) Anniina Salomäki KauhWi 28,27, 7) Saga Paussu KauhWi 28,35, 8) Sanni Korhonen IFFemman 29,35. Erä 2 1) Alisa Takamaa LapVi 24,13, 2) Noora Kallionpää KauhWi 24,65, 3) Meea Perttu KauhWi 24,88, 4) Hanna Laturi VähänkVie 25,13, 5) Veera Luoma KauhWi 25,86, 6) Pihla Harri KauhWi 28,49, 7) Maija Tietäväinen KauhWi 28,74, 8) Aada VälimaaKauhWi 28,79.

T11 Pituus 1) Alisa Takamaa LapVi 3,85, 2) Angelina Heinäheimo LapVi 3,79, 3) Meea Perttu KauhWi 3,76, 4) Matilda Koivisto SeinäjSU 3,66, 5) Noora Kallionpää KauhWi 3,64, 6) Saana Vuorijärvi KauhWi 3,39, 7) Veera Luoma KauhWi 3,36, 8) Saana Uitto KauhWi 3,31, 9) Lotta Uitto AlavU 3,30, 10) Vilja Mäki KauhWi 3,07, 11) Pihla Harri KauhWi 2,96, 12) Sanni Korhonen IFFemman 2,92, 13) Maija Tietäväinen KauhWi 2,87, 14) Anniina Salomäki KauhWi 2,80, 15) Saga Paussu KauhWi 2,73, 16) Aada Välimaa KauhWi 2,37.

T11 Kuula 1) Sanni Korhonen IFFemman 7,81, 2) Angelina Heinäheimo LapVi 7,03, 3) Hanna Laturi VähänkVie 6,78, 4) Emmi Koski LapVi 6,15, 5) Lotta Uitto AlavU 5,89, 6) Noora Kallionpää KauhWi 5,18, 7) Veera Luoma KauhWi 5,04, 8) Saga Paussu KauhWi 4,84, 9) Aada Välimaa KauhWi 4,74, 10) Saana Vuorijärvi KauhWi 4,59, 11) Meea Perttu KauhWi4,57, 12) Saana Uitto KauhWi 4,48, 13) Maija Tietäväinen KauhWi 4,22.

T13 100m 1) Veera Ketonen IlmajKi 13,71, 2) Susanna Kivioja IlmajKi 14,09, 3) Oona-Maria Köykkä IlmajKi 14,18, 4) Sanja Mäenpää IlmajKi 14,25, 5) Milja Mäkiranta VähänkVie14,65, 6) Seliina Kuoppa-Aho AlajA 14,75, 7) Ilona Takala AlajA 14,87, 8) Katariina Leppäaho AlajA 14,97, 9) Siiri Kvist SeinäjSU 15,02, 10) Sanni Jokela AlavU 15,10, 11) Elsi Pukkinen VaasTo 15,66, 12) Miia Saari KauhWi 15,71, 13) Viivi Rahkonen PolvijU 16,09, 14) Vilma Tuomela KauhWi 17,28, Minttu Perttu KauhWi DNS

Erä 1 (+0,6) 1) Veera Ketonen IlmajKi 13,71, 2) Susanna Kivioja IlmajKi 14,09, 3) Oona-Maria Köykkä IlmajKi 14,18, 4) Sanja Mäenpää IlmajKi 14,25, 5) Ilona Takala AlajA 14,87, 6) Katariina Leppäaho AlajA 14,97, 7) Sanni Jokela AlavU 15,10, 8) Elsi Pukkinen VaasTo 15,66. Erä 2 (+1,0) 1) Milja Mäkiranta VähänkVie 14,65, 2) Seliina Kuoppa-Aho AlajA 14,75, 3) Siiri Kvist SeinäjSU 15,02, 4) Miia Saari KauhWi 15,71, 5) Viivi Rahkonen PolvijU 16,09, 6) Vilma Tuomela KauhWi 17,28, Minttu Perttu KauhWi DNS.

T13 1000m 1) Katariina Leppäaho AlajA 3.45,9h, 2) Miia Saari KauhWi 3.54,2h, Vilma Tuomela KauhWi DNS.

T13 Korkeus 1) Milja Mäkiranta VähänkVie 149, 2) Siiri Kvist SeinäjSU 143, 3) Katariina Leppäaho AlajA 128, Vilma Tuomela KauhWi, Minttu Perttu KauhWi.

T13 Moukari 1) Venla Mäki AlavU 37,34, 2) Sanni Jokela AlavU 31,91, 3) Olivia Laasanen IlmajKi 31,49, 4) Joanna Kangas SeinäjSU 27,87, 5) Roosa Salmela KauhWi 18,50, 6) Emmi Koski LapVi 16,91, Minttu Perttu KauhWi DNS.

P13 100m (+0,3) 1) Lauri Takala SeinäjSU 13,17, 2) Matias Latva-Koivisto IlmajKi 14,09, 3) Oliver Metsälä SeinäjSU 14,29, 4) Henrik Lounela IlmajKi 14,34, 5) Erkki Seppänen KauhWi15,25.

P13 1000m 1) Lauri Takala SeinäjSU 3.18,5h, 2) Samuel Kiviharju IlmajKi 3.24,2h, 3) Henrik Lounela IlmajKi 3.50,5h.

P13 Korkeus 1) Oliver Metsälä SeinäjSU 140, 2) Erkki Seppänen KauhWi 125, 3) Miro Ahl KauhWi 100.

P13 Moukari 1) Niko Kaustinen KaustPV 37,95, 2) Lassi Tuomisto IlmajKi 32,84, 3) Aaro Järvinen AlavU 24,79, 4) Matias Latva-Koivisto IlmajKi 23,40, 5) Mikael Salomaa KauhWi13,04, 6) Ossi Luoma KauhWi 10,70, 7) Miro Ahl KauhWi 8,08.

P15 300m 1) Ive Ntumba VasaIS 38,2h, 2) Tommi Saarinen AlavU 39,4h, 3) Veeti Pihlaja SeinäjSU 40,0h, 4) Taavi Lauttamus KauhWi 41,9h, 5) Topi Raunio KyrVoi 46,3h.

P15 2000m 1) Mika Kärkkäinen KauhWi 7.21,0h, 2) Topi Raunio KyrVoi 7.26,8h, 3) Lauri Hiisvirta VaasVa 7.28,3h.

P15 300m aidat 1) Juho Kallio LapVi 44,4h, 2) Taavi Lauttamus KauhWi 49,5h.

P15 Seiväs

P15 Kuula 1) Juho Kallio LapVi 14,05, 2) Patrick Jokela AlavU 13,95, 3) Iiro Pollari KauhWi 12,04, 4) Taavi Lauttamus KauhWi 10,07.

T15 300m

T15 2000m 1) Emma Korhonen IFFemman 7.25,9h, Tilde Stråka IFNykn DNS.

T15 300m aidat 1) Tytti Vilpakka VähänkVie 48,8h, 2) Inka-Maria Ylitalo LapVi 48,8h, 3) Elena Ohra-Aho ÄhtU 52,3h, 4) Elli Seppänen KauhWi 56,8h.

T15 Seiväs 1) Heidi Nyrhinen VähänkVie 290, 2) Ilona Takala AlajA 250, 3) Inka-Maria Ylitalo LapVi 200.

T15 Kuula 1) Viivi Louko LapVi 10,77, 2) Laura-Kaisa Aitaneva IlmajKi 10,45, 3) Elli Seppänen KauhWi 10,42, 4) Emilia Latva-Koivisto IlmajKi 9,30.

N17 200m (+0,9) 1) Meeri Elomaa SeinäjSU 26,47, 2) Saana Takala SeinäjSU 26,89, 3) Aada Mikkilä SeinäjSU 27,33, 4) Belinda Stenroos IFNykn 27,96, 5) Sanni Pynttäri AlavU28,34, 6) Anni Takamaa LapVi 29,25, 7) Iida Lounela IlmajKi 30,56.

N17 3000m 1) Viola Gustafsson KauhWi 12.52,5h, 2) Sini Rahkonen PolvijU 12.53,0h.

N17 400m aidat 1) Elli-Noora Puustinen KannU 1.13,8h, 2) Meri Suomalainen TeuvRi 1.22,8h.

N17 Korkeus 1) Aada Mikkilä SeinäjSU 161.

N17 Kiekko 1) Sofia Hagman IKFalken 25,03, 2) Michelle Nyback IFNykn 20,42, 3) Nathalie Nyback IFNykn 18,21.

M17 200m (+1,5) 1) Lassi Hakonen PihtipTui 23,59, 2) Aukusti Jaskari SeinäjSU 23,75, 3) Roope Saari KuortKu 23,91, 4) Benjamin Olli IFFemman 24,27, 5) Viljami Kari VetU 24,79, 6) Aleksi Luomala KauhWi 25,43, 7) Jesse Tuomisto IlmajKi 26,09.

M17 3000m

M17 400m aidat 1) Valtteri Louko LapVi 58,3h.

M17 Korkeus 1) Mika Ketola AlahKi 160, 2) Aukusti Jaskari SeinäjSU 150.

M17 Kiekko 1) Aaro Kari KauhWi 29,75, 2) Mika Ketola AlahKi 24,05.

M19 200m (+1,2) 1) Tha Ta LarsmoIF 23,12, 2) Veeti Lehtiniemi SeinäjSU 24,91, 3) Kabongu Tshibangu VasaIS 24,95, 4) Mahance Muisa VasaIS 26,24, Joni Huhtala KauhWi 25,30.

M19 1500m

M19 Pituus 1) Jimi Nukala VasaIS 6,86, 2) Roope Saari KuortKu 6,20, 3) Benjamin Olli IFFemman 6,16, 4) Ville Saari KuortKu 5,86, 5) Jere Virta VaasTo 5,75, 6) Aaro SyväniemiIlmajKi 5,73, 7) Sameli Pukkinen VaasTo 5,54.

M19 Kuula 1) Aaro Iso-Kungas SeinäjSU 11,62.

N19 200m (+1,4) 1) Malva Nylund VasaIS 25,97, 2) Maisa Laakso IFDrott 26,09, 3) Kaisa Pukkinen VaasTo 28,01, Minttu-Maaria Alanen VaasVa DNS.

N19 1500m 1) Veera Hakomäki SeinäjSU 5.00,3h.

N19 Pituus 1) Minttu-Maaria Alanen VaasVa 5,56, 2) Selma Saarinen LappVei 5,25, 3) Kaisa Pukkinen VaasTo 4,96, 4) Sofia Mattila LapVi 4,41.

N19 Kuula 1) Ronja Koivisto KauhWi 9,32.

N19 Keihäs 1) Ronja Koivisto KauhWi 34,28.