Maakunnan nuoret suunnistivat Kitkalla

E-P:n alueen oravapolkukilpailu juostiin Kortesjärven Kitkan ulkoilukeskuksessa eilen.

Tulokset: H16, 4.64 km: 1) Sampo Sankelo, LapVi, 31:40, 2) Ville Pitkänen, RaJu, 39:54, 3) Aapo Pasanen, RaJu, 46:11, 4) Markus Konttinen, RaJu, 48:49, 5) Leevi Mutikainen, RaJu, 51:42, 6) Roni Nevala, TeuRi, 54:22, 7) Ville Ylihärsilä, AlahKi, 1:02:06.

H14, 3.48 km: 1) Juuso Ekola, AlahKi, 27:36, 2) Aapo Nurmi, RasKe, 52:29, 3) Roni Ylihärsilä, AlahKi, 57:40, 4) Aatu Ylihärsilä, AlahKi, 1:00:37, 5) Riku Ylihärsilä, AlahKi, 1:11:35, Verneri Sankelo, LapVi, Hyl.

H13, 3.01 km: 1) Ville Lemberg, RaJu, 26:28, 2) Jussi Hantula, KauWi, 32:03, 3) Topi Nivukoski, YKV, 32:27, 4) Juho Karhunen, YKV, 33:53, 5) Kosti Karjanlahti, RasKu, 38:20, 6) Jere Yliselä, LapVi, 38:48.

H12, 1.73 km: 1) Ville Isokangas, AlajA, 10:55, 2) Elias Pöytäkangas, VaaSu, 12:19, 3) Tuukka Pöytäkangas, VaaSu, 13:14, 4) Asser Koivisto, KortJV, 14:06, 5) Manu Ylihärsilä, AlahKi, 14:20, 6) Veeti Noponen, LapVi, 16:06, 7) Valtteri Luhtala, TeuRi, 16:29, 8) Veeti Ojanen, LapVi, 24:25, 9) Viljami Heikka, KauKa, 43:30.

H12TR, 1.66 km: 1) Akseli Ala-Honkola, KuortKu, 12:26, 2) Lauri Oja, LapVi, 12:44, 3) Eeli Ylä-Rautio, RasKe, 14:36, 4) Leevi Paloniemi, LapVi, 19:35, 5) Hannes Koski, LaihLu, 24:09, 6) Juho Tyynelä, LaihLu, 33:52.

H10RR, 1.68 km: 1) Juuso Koski, YKV, 09:42, 2) Johannes Orhanen, RasKu, 09:49, 3) Svante Ala-Honkola, KuortKu, 10:38, 4) Aleksi Ojala, AlajA, 10:51, 5) Väinö Virrankoski, KauWi, 11:10, 6) Juuso Närvä, VaaSu, 11:26, 7) Joakim Savinainen, RasKu, 11:50, 8) Ilari Ylihärsilä, AlahKi, 12:09, 9) Johannes Hoskari, RasKe, 12:50, 10) Arttu Hautamäki, RasKe, 13:00, 11) Lauri Suokko, LapVi, 13:13, 12) Kustaa Laitio, RasKe, 14:56, 13) Vihtori Porre, LapVi, 15:15, 14) Artturi Anttiroiko, LaihLu, 15:42, 15) Santtu Koskenranta, LapVi, 16:19, 16) Iivari Ala-Honkola, KuortKu, 16:52, 17) Emil Ruusunen, RaJu, 18:26, 18) Tuomas Tyynelä, LaihLu, 46:52.

H8RR, 1.68 km: 1) Juho Puumila, JalJa, 13:16, 2) Aapo Puro-Aho, VaaSu, 13:56, 3) Ahto Virrankoski, KauWi, 14:01, 4) Juho Erkkilä, RaJu, 14:14, 5) Eero Asuinmaa, KortJV, 14:58, 6) Mikko Ylihärsilä, AlahKi, 15:09, 7) Jaakko Puumila, JalJa, 15:56, 8) Samu Hietala, LapVi, 16:29, 9) Iivari Honkanen, LapVi, 17:00, 10) Esko Rantala, KortJV, 17:05, 11) Onni Isomäki, KortJV, 17:28, 12) Leo Oja, LapVi, 17:42, 13) Veeti Isokangas, AlajA, 17:56, 14) Lenni Aho, RaJu, 18:02, 15) Kaapo Ojanen, LapVi, 18:41, 16) Kaapo Laitio, RasKe, 18:49, 17) Roope Mikkola, KuortKu, 19:15, 18) Aapo Vuorenmaa, LapVi, 19:17, 19) Mico Luhtasaari, RaJu, 20:17, 20) Leevi Nynäs, VaaSu, 21:15, 21) Eemil Tuomaala, VaaSu, 24:07, 22) Samuel Ruusunen, RaJu, 25:42, 23) Peetu Ojanen, LapVi, 26:18, 24) Hugo Nivukoski, YKV, 26:24, 25) Toivo Pulli, RaJu, 28:09, 26) Anttoni Ristimäki, RaJu, 28:23, 27) Aaro Hautamäki, RasKe, 28:26, 28) Dani Ylihärsilä, LapVi, 30:31, 29) Ahti Koski, LaihLu, 34:02.

D16, 3.82 km: 1) Emmi Hietala, LapVi, 29:04, 2) Maria Hoskari, RasKe, 31:38, 3) Tiina Niemi, PoRa, 33:20, 4) Emilia Melender, RaJu, 41:15, 5) Henriikka Hölsö, LaihLu, 43:20, 6) Eeva Peltola, LapVi, 46:22, 7) Veera Korpi, PoRa, 48:57, Ronja Nevala, TeuRi, Kesk.

D14, 2.97 km: 1) Iiris Karppi, LaihLu, 28:53, 2) Siiri Oikarainen, LaihLu, 47:55, 3) Marika Rantoja, RasKe, 49:50.

D13, 2.49 km: 1) Aino Kankaanpää, LapVi, 18:08, 2) Minea Näsi, RaJu, 19:22, 3) Venla Koivula, LaihLu, 21:03, 4) Aida Koivisto, KortJV, 23:21, 5) Penne Lautamo, VaaSu, 25:08, 6) Sari Rantoja, RasKe, 25:32, 7) Lotta Rintala, LaihLu, 25:36, 8) Eveliina Syrjälä, KauWi, 30:33, 9) Pauliina Karonen, KauWi, 39:41.

D12, 1.73 km: 1) Sini Hietala, LapVi, 11:00, 2) Sanni Hoskari, RasKe, 11:30, 3) Lotta Nivukoski, LapVi, 11:43, 4) Maija Rajala, RaJu, 13:08, 5) Ella Tuomaala, VaaSu, 13:49, 6) Nea Luhtasaari, RaJu, 14:56, 7) Matilda Suokko, LapVi, 15:09, 8) Helmina Nylund, LapVi, 17:01, 9) Laura Perttu, LaihLu, 17:19, 10) Jenna Ylihärsilä, AlahKi, 18:13, 11) Anni Hautamäki, RasKe, 20:20, 12) Emilia Välimäki, LapVi, 21:08, 13) Emma Puumila, JalJa, 23:33.

D12TR, 1.66 km: 1) Vilma Suomela, KortJV, 13:08, 2) Emilia Korkonen, KuortKu, 14:24, 3) Anna Siltala, RasKe, 14:25, 4) Fanni Kero, LapVi, 14:30, 5) Hilla Lautamo, VaaSu, 16:06, 6) Noora Rintala, LaihLu, 16:08, 7) Maija Virrankoski, KauWi, 17:38, 8) Tuulia Perttu, LaihLu, 19:32, 9) Aino Peltoluhta, KauWi, 22:48, 10) Maija Isomäki, KortJV, 37:04, Pinja Perälä, PoRa, Kesk., Petra Isoluoma, RasKu, Hyl.

D10RR, 1.68 km: 1) Sanni Korpi, PoRa, 09:19, 2) Nanna Nivukoski, LapVi, 10:10, 3) Iines Sikkilä, LapVi, 10:17, 4) Fanni Perälä, LaihLu, 10:32, 5) Siiri Niemi, PoRa, 10:51, 6) Venla Suomela, KortJV, 11:02, 7) Saara Saranpää, RaJu, 11:13, 8) Sanni Kankaanpää, LapVi, 11:17, 9) Helka Keski-Säntti, YKV, 11:20, 10) Siiri Nivukoski, LapVi, 11:40, 11) Rebekka Kontola, RasKe, 11:54, 12) Olivia Laasanen, RasKu, 12:23, 13) Sanni Sippola, LapVi, 12:53, 14) Juulia Saari, RasKu, 13:00, 15) Kerttu Rajala, RaJu, 13:10, 16) Piitu Kiviniemi, KuortKu, 13:28, 17) Sanni Koivula, LaihLu, 13:30, 18) Hilda-Maria Nylund, LapVi, 13:38, 19) Veera Mikkola, KuortKu, 13:48, 20) Miisa Rauhala, SuJu, 14:26, 21) Elli Pihlaja, RasKu, 14:48, 22) Neea Rinta-Keturi, RaJu, 15:27, 23) Veera Ylikojola, RasKu, 15:31, 24) Minttu Näykki, LapVi, 16:30, 25) Aija Koivisto, KortJV, 17:13, 26) Tuulia Kujanpää, KuortKu, 18:22, 27) Veera Knuuttila, KuortKu, 21:01, 28) Enni Kataja, RaJu, 29:52.

D8RR, 1.68 km: 1) Senni Trofast, LaihLu, 13:08, 2) Susanna Peltoluhta, KauWi, 15:16, 3) Fanni Oikarainen, LaihLu, 16:43, 4) Ella Kari, KauWi, 16:54, 5) Viivi Niemi, PoRa, 17:46, 6) Saara Karppi, LaihLu, 18:28, 7) Aada-Liina Pöytäkangas, VaaSu, 18:52, 8) Senni Mikkola, KuortKu, 18:57, 9) Miina Hautala, KauWi, 19:03, 10) Mette Korpi, , 19:40, 11) Aada Peltoluhta, KauWi, 21:00, 12) Linnea Lemberg, RaJu, 21:51, 13) Minttu Korpi, , 26:19, 14) Julia Närvä, VaaSu, 27:37, 15) Helmi Kataja, RaJu, 34:48.

Kunto RR, 1.68 km: 1) Kaarlo Orhanen, RasKu, 00:00.

>>>>>>> Stashed changes