Lankavaan kerätään jälleen jouluneuleita hyväntekeväisyyteen

Lankava oy ja Kauhavan Pelastakaa Lapset ry järjestävät 11. kerran Hyvän mielen jouluneuleet -hyväntekeväisyyskampanjan.

– Otamme vastaan tekemiänne sukkia, pipoja, lapasia ja kaulahuiveja. Saa olla myös aikuisten kokoja teini-ikäisille, ja vauvan nuttuja ja peittojakin voi neuloa. Asusteet jaetaan joululahjoina Suomen vähävaraisille lapsille yli 20:n Pelastakaa Lapset -yhdistyksen kautta, kertoivat yrityksen toimitusjohtaja Kirsti Karppinen ja yhdistyksen puheenjohtaja Susanna Lakso.

Viime vuonna kampanjaan lahjoitettiin ennätykselliset 1 807 asustetta.

Lahjoituksia voi toimittaa Lankavaan 30.11. asti.

– Muistakaa liittää parilliset tuotteet yhteen langalla, jotta ne on helppo pakata eteenpäin, Karppinen vinkkasi.

Mia Kärkkäinen