Komiat-lehti uutisoi tällä viikolla, että Ylihärmässä nähtiin 23.5. susi pellolla. Alahärmäläisillä Jussi Pesolalla, hänen pojillaan Tapio ja Jukka Pesolalla sekä Arto Rintasella on susihavainto samalta päivältä Alahärmästä. He kertoivat siitä tänään Komiat-lehdelle.
– Olin illalla puoli kymmenen maissa kylvämässä Jukan kanssa Markkulan kylässä, ja Arto ja Tapio ajoivat kivienkeruukonetta edempänä. Kun se oli topissa, näimme, että susi tuli heitä noin 20 metrin päähän. Arto ja Tapio eivät huomanneet sitä ollessaan ulkona koneen kimpussa.
Kun he menivät traktoriin, Tapio Pesola hoksasi elukan ja avasi oven kuvatakseen sitä. Silloin se lähti menemään muita pellolla olleita kohti.
– Katselimme, kun se lähestyi meitä. Jatkoimme kumminkin hommiamme, ja susi matkasi pohjoiseen. Se makasi hetken Jukka Filppulan heinäpellossa ja jatkoi sitten siitä kulkuaan.
Mia Kärkkäinen