Taan­tu­vat­ko ter­veys­pal­ve­lum­me so­ta­vuo­sien ta­sol­le?

Jääkö Kanta-Kauhava ilman terveyskeskusta? Onko edessä paluu 1940-luvulle? Komiat-lehdessä 19.10. olleen artikkelin mukaan niin voi käydä.

Äitini ja isäni menettivät viidestä lapsestaan neljä toisen maailmansodan aikana. Kunnassa oli kaksi lääkäri, ja jos oli asiaa lääkärille, piti lähteä hevosella kirkolle kymmenen kilometrin päähän.

Rahaa piti lainata, sillä apua ei saanut ilmaiseksi ja omat rahat menivät jatkuvaan sairastamiseen. Apua haettiin myös naapurikunnista, kuten Lapualta ja Lappajärveltä.

Sairaalaosastoa ei ollut. Oli vain vaivaistalo, josta käytettiin myöhemmin nimeä kunnalliskoti, ja sen vieressä jonkinlainen rakennus synnyttäjille.

Sairaat perheenjäsenet hoidettiin yleensä kotona, niin myös äitini, joka halvaantui 27-vuotiaana ja kuoli syöpään 45-vuotiaana.

Mieleeni tulee myös 1900-luvun alkupuolelta perhe, jonka 13 lapsesta vain yksi jäi eloon.

Nyt olisi tosi mietinnän paikka, mitä tehdä. Sanotaan, että halpa tulee kalliiksi.

Mikäli terveyspalvelut eivät toimi, on turha odottaa tänne paluumuuttajia maksamaan veroja. Niitä maksavat eläkeläisetkin.

Ilmoita asiavirheestä