Kintaat saattoivat pitemmän päälle kastua ja kenkä hotaista kinoksesta kimpaleen, mutta ne vaikuttivat olevan joutavia sivuseikkoja Ulkona kuin lumiukko -tapahtumassa sunnuntaina Ojutjärvellä.
Härmänmaan Ladun Seikkailevien perheiden ja Lakeuden Haukkojen perhepartiolaisten järjestämässä päivässä kuka tahansa sai rakentaa lumesta mieleisensä tyypin muottia käyttäen tai ilman.
– Meillä oli tavoitteena saada valmiiksi ainakin 21 lumiukkoa, mutta onhan niitä jo paljon enemmän, kun rippikoululaisetkin ehkä osallistuvat ja kotona saa tehdä, perhepartiota ja Härmänmaan Latua edustanut Suvi Linjamäki sanoi tyytyväisenä.
Suomen Ladun Ulkona kuin lumikko -kampanja tähtää siihen, että pihoihin ja puistoihin on muovailtu 14.3. mennessä vähintään 10 000 olentoa lumesta.
Ojutjärven parkkipaikalta uimarannalle johtavan polun varrella oli myös lumiukkopolku tehtävineen.
– Ne jätän tänne koko viikoksi, Linjamäki lupasi hiihtolomalaisten iloksi.