Skaala nimitti uuden toi­mi­tus­joh­ta­jan

Ylihärmä
Skaala IFN nimitti uuden toimitusjohtajan. Hän on aiemmin myynti- ja markkinointijohtajana työskennellyt Antti Hautapakka.
Skaala IFN nimitti uuden toimitusjohtajan. Hän on aiemmin myynti- ja markkinointijohtajana työskennellyt Antti Hautapakka.
Kuva: Jyri Laitinen

Skaala IFN Oy:lle on nimitetty uusi toimitusjohtaja. Hän on yhtiön myynti- ja markkinointijohtajana työskennellyt Antti Hautapakka.

Hautapakka vastaa jatkossa Skaalan strategian suunnittelusta ja toteutuksesta, liiketoiminnan kasvusta ja kannattavuudesta sekä myynnistä ja markkinoinnista, kuten aiemminkin.

– Olen työskennellyt Skaalalla 18 vuotta, joten markkinat, yritys ja skaalalaiset ovat minulle tuttuja. Luotan siihen, että pystymme yhdessä kehittämään Skaalasta entistä vahvemman ja visiomme mukaisesti halutuimman ikkuna-alan brändin, Hautapakka kertoo.

Skaalan johtoryhmässä jatkavat Harri Haukilehto ja Pekka Hautanen. Johtoryhmä vahvistuu Timo Hellalla, joka on vienti- ja tuotekehitysjohtajana.

Skaalalla on tulossa iso investointi. Ylihärmässä on käynnistynyt uuden puuntyöstölinjaston rakentamisen valmistelu. Sen arvo on 5,6 miljoonan euroa.

– Investointi korvaa yhden, kohta 30 vuotta käytössä olleen puuntyöstölinjaston. Investoinnin valmistelu on jo käynnissä ja rakennustyöt alkavat tulevana kesänä. Uusi linjasto otetaan käyttöön loppuvuonna 2026 eli Skaalan 70-juhlavuotena.

Ilmoita asiavirheestä