Si­vis­tys­joh­ta­ja esit­tää: Kan­ta-Kau­ha­van esi­ope­tus jär­jes­te­tään Nah­ka­lan kou­lul­la

Jos kasvatus- ja opetuslautakunta hyväksyy sivistysjohtaja Markku Viitasaaren esityksen, Kanta-Kauhavan lapset saavat ensi syksystä lähtien esiopetusta nykyisellä Nahkalan koululla. Sen oppilaat siirtyvät uuteen yhtenäiskouluun.

Lautakunta päätti helmikuussa, että esiopetuksen järjestämispaikkoja Kauhavalla ovat Lentokonepuiston päiväkoti ja yhtenäiskoulu. Kaupunki tarvitseekin nyt Lentokonepuiston päiväkodin tilat varhaiskasvatuksen käyttöön, koska kaupungin omat päiväkotiyksiköt eivät pysty vastaamaan varhaiskasvatuksen suureen kysyntään. Yhtenäiskouluun esikoululaisia ei mahdu. Viitasaaren mukaan ”Kauhavan yhtenäiskoulussa on jouduttu tekemään epätarkoituksenmukaisia tilaratkaisuja tilanteessa, jossa sinne on pyritty sijoittamaan enemmän oppilaita kuin mille se on suunniteltu.”

Myös Kauhavan lukion 1. vuosikurssille on tulossa ennakoitua enemmän opiskelijoita.

Viitasaari sanoo esityksessään, että Nahkalan koulun toisessa päädyssä on kolme erittäin hyvin esiopetukseen soveltuvaa tilaa.

Kasvatus- ja opetuslautakunta käsittelee asiaa ensi tiistaina.

Ilmoita asiavirheestä