Seinäjoen ammattikorkeakoulu syventää yritysyhteistyötä jalkautumalla alueen yrityksiin kuluvan ja ensi viikon aikana.
– Elo-syyskuun vaihteessa SeAMKilaiset vierailevat noin sadassa yrityksessä. Yrityskäyntien tavoitteena on lisätä vuorovaikutusta sekä SeAMKista yrityksiin että yrityksistä SeAMKiin. SeAMKilaiset vievät samalla viestiä laajasta palvelutarjonnasta uuden Palvelut yrityksille ja yhteisöille -esitteen myötä. Haluamme olla helppo paikka ottaa yhteyttä, kertoo tutkimus- ja innovaatiojohtaja, vararehtori Elina Varamäki.
Kauhavalla yritysvierailukohteita ovat muun muassa Unico, Iisakki Järvenpää, Lankava, KPPR Steel, Pienkoti Liisankoti ja Salmeskari.
– Olen viemässä meidän uuden matkailun lehtorimme Jenny Janhusen tutustumaan myös PowerParkkiin ja LentoHotelliin, kertoo korkeakoulukoordinaattori Tiina Nieminen.