Säh­kö­pos­ti on tärkein di­gi­tai­to – di­gi­opas­ta­ja neuvoo se­nio­rit Ko­miat-leh­den verk­koon

Komiat-lehden digitilaus sisältyy kaikkiin tilauksiin, mutta sovellukseen kirjautuminen on monelle jäänyt tekemättä. Kouluttaja Hanna Hietikko neuvoo, mistä aloitetaan.

Väitöskirjatutkija ja kouluttaja Hanna Hietikko tietää, että näköislehti on sellainen palvelu, joka on erityisen suuressa suosiossa iäkkäiden keskuudessa.
Väitöskirjatutkija ja kouluttaja Hanna Hietikko tietää, että näköislehti on sellainen palvelu, joka on erityisen suuressa suosiossa iäkkäiden keskuudessa.
Kuva: Johanna Kataja

Tiesithän, että kaikkiin tilauksiimme sisältyy digilukuoikeus? Paperilehti on monelle yhä tärkeä, mutta verkossa pääsisit lukemaan sisältömme nopeasti ja takuuvarmasti – kunhan vain alkuun olet päässyt.

Osa sisällöistä toimisi yksinkertaisesti vain paremmin digissä. Sovelluksesta ja verkkosivuilta löytyisivät myös mukavat pelit.

Tällä hetkellä ympäri maakunnan on meneillään digiopastus kiertue, jossa opastajana on liikkunut kokenut digiopastaja Hanna Hietikko. Kauhavalla hän piipahti opastuskierroksellaan 5. kesäkuuta.

Hietikko on vetänyt vuodesta 2021 lähtien mediataitohanketta ja sen aikana opettanut digitaitoja seniorikansalaisille ja journalismin perusteita opiskelijoille. Hänellä on tekeillä myös väitöskirjatutkimus, jossa hän jatkaa näiden tärkein aiheiden parissa. Hietikko siis todella tietää mistä puhuu.

Jos sinulta meni Kauhavan tilaisuus ohi, ei huolta. Tämän jutun avulla saat toivottavasti vinkkejä päästäksesi alkuun siinä, kuinka saat digin käyttöösi.

Jos sinun pitäisi nimetä yksi asia, minkä kanssa kaikkein useimmin autat asiakkaita, mikä se olisi?

Avun tarve vaihtelee sen mukaan, millaisia uudistuksia on meneillään. Varmaan eniten puhuttanut digituen pulma on tänä keväänä ollut Suomi.fin käyttöönotto tai paperipostin palautus. Yleisin asia, jossa olen viime aikoina auttanut, on ollut Kaleva Median paikallislehtisovelluksiin kirjautuminen.

No, miten tämä Komiat-lehteäkin koskettava pulma ratkaistaan?

Ensin tehdään Kaleva Media -tunnus osoitteessa www.oma.kalevamedia.fi sähköpostiosoitteen avulla. Sitten ladataan haluttu paikallislehden sovellus, jos sitä ei vielä ole tehty, ja kirjaudutaan sinne sähköpostiosoitteella ja juuri keksityllä uudella salasanalla.

Minkälainen laite tarvitaan, että uutisia ja muita sisältöjä pystyy sujuvasti kuluttamaan digitaalisesti?

Älylaitteessa on oltava riittävästi muistia, jotta se toimii nopeasti. RAM-muistia olisi hyvä 8 gigatavua ja tallennustilaa vähintään 128 gigatavua. Suosisin myös laitetta, jonka käyttöjärjestelmään saa pitkään päivityksiä, jotta muuten toimivaa laitetta ei tarvitse sen takia vaihtaa parin vuoden käytön jälkeen.

Riittävän hyviä laitteita saa jo 200–300 eurollakin. Tällaisia ovat vaikkapa Honor 200, OnePlus Nord CE4 Lite, Motorola Moto G85 ja Samsung Galaxy A16 5G

Minkä neuvon antaisit ihmiselle, joka haluaa lukea vaikkapa Komiat-lehteä digitaalisesti ja tilauskin on. Mistä siis aloitetaan?

Komiat-lehden sovellus täytyy ladata ensin sovelluskaupasta eli Play Kauppa -nimisestä sovelluksesta. Tai jos on Applen puhelin, siinä tapauksessa App Store. Sitten siihen sovellukseen on kirjauduttava, jotta saa kaikki tilaajalle kuuluvat sisällöt näkyviin.

Kirjautumista varten on tehtävä Kaleva Media -tunnus. Tunnus tehdään osoitteessa http://oma.kalevamedia.fi.

Jos sovelluksen sisältöä ei pääse lukemaan, vaikka on tilaaja ja tunnukset tehtynä ja sisäänkin on kirjauduttu, täytyy lisätä asiakasnumero kohdassa Hallitse tilauksia. Eli silloin on kirjauduttava osoitteeseen www.oma.kalevamedia.fi juuri tehdyillä tunnuksilla ja lisättävä asiakasnumero sinne.

Useimmat asiakkaasi ovat jo kohtalaisen iäkkäitä. Onko jokin asia, joka korostuu heidän kanssaan keskustellessa, kun puhutaan maailman digitalisoitumisesta?

Huoli pärjäämisestä on valtava. Maailma muuttuu nopeasti ja on vaikea hahmottaa, mitkä kaikki digitaidot on osattava, jotta pärjää.

Näissä keskusteluissa olen aina sanonut, että kaikki taidot on opeteltava yksitellen, ei ole oikotietä. Sähköpostin käyttö on tärkein digitaito, jonka päälle kaikki muu sitten rakennetaan. Kun se on hallussa, omien pankki- ja terveysasioiden hoitaminen on mahdollista. Some on sitten ylimääräistä kivaa, jota ei ensimmäisenä tarvitse osata.

Hyviä harjoituksia on vaikka kuinka paljon, esimerkiksi Enter Seniorin itseopiskelumateriaaleissa sekä Yle Oppimisen Digitreenit-sivustolla. Suosittelen googlaamaan näitä!

Entä ne ihmiset, jotka ovat ottaneet esimerkiksi Komiat-lehden digitilauksen aktiivisesti käyttöön. Millaista palautetta olet heiltä kuullut?

Ne, jotka sovellusta jo käyttävät, ovat tosi tyytyväisiä. Sovellus on helppo käyttää, kun siihen kerran kirjautuu.

Mihin menet seuraavaksi opastuskierrokselle, miten sinut pääsee tapaamaan?

Näihin tämän kesän digiopastuksiin pitää varata aika ennakkoon numerosta 06 247 7201. Olen tavattavissa vielä torstaina Järviseudun toimituksessa Alajärvellä ja tiistaina 17. kesäkuuta. Suupohjan Sanomien toimituksessa Kristiinankaupungissa.

Lue myös:
Täältä löydät kaikkein useimmin esillä olevat ongelmatapaukset ja niiden ratkaisun
Miten?

Ota digi haltuun!

Jos haluat saada digitunnuksesi käyttöön, mutta tarvitset lisäapua, voit soittaa numeroon 08 5377 610. Numerossa palvellaan maanantaista perjantaihin kello 9–19 ja lauantaisin 9–15.

Löydät tarvittavaa lisätietoa myös täältä!

Mainos
Komioiden pelit

Pelaa Komioiden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä