Sää­ter­vei­set ­vir­ka­ko­neis­tol­le

Sade piinaa, mutta maatiloilla pitää elää 15.6. mennessä ilmoitettujen kasvien varassa.

– Oli perusteita siirtää tietojen jättöä viljelykasveista, toteaa MTK:n toinen puheenjohtaja Mauno Ylinen Kauhavan Alahärmän Ekolan kylästä.

EU-byrokratia osoitti taas joustamattomuutensa.

– Maa- ja metsätalousministeriön virkamiehet esittivät perusteluja, että päivämäärää ei muutettu. Muutos vaatisi EU-komission hyväksynnän, mutta se olisi vienyt aikaa. Nyt käy niin, että monet muuttivat kylvämättömät lohkonsa kesannoiksi. Kylvöjä olisi voinut tehdä kuun loppuun, Ylinen harmittelee.

– Kunnollista satoa olisi saatu kuun loppullakin tehdyistä kylvöistä, vaikka murskesäilöttävänä viljana, Ylinen huomauttaa. Tämä osoittaa, että virkamiehistön kosketus maaseutuun ja kenttään on kadonnut. Peli on menetetty tälle vuodelle, mutta muutos asiaan pitää saada. Nyt toivon lämmintä kesää ja pitkää syksyä.

Mainos
Komioiden pelit

Pelaa Komioiden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä