Ollaanko palautuskeskuksia kielteisen päätöksen saaneille turvapaikanhakijoille vielä perustamassa? Asia nousee aika ajoin keskusteuun myös Kauhavalla. Kysyimme asiaa sisänimisteri Paula Risikolta.
– Palautuskeskuksia ei olla perustamassa, sisäministeri Paula Risikko vastaa.
Kielteisen päätöksen saaneita turvapaikanhakijoita alkaa olla Kauhavallakin paljon. Onko tälle joukolle tarjolla palveluita?
– Sisäministeriölle kuuluu vastuu turvapaikanhakijoiden vastaanotosta aina päätöksen, kielteisen tai myönteisen, tekoon asti. Jos ihminen on saanut kielteisen päätöksen, lähtökohtana on, että hän palaa kotimaahansa joko itsenäisesti tai avustettuna. Vastaanottopalvelut päättyvät 30 päivän kuluttua lainmukaisesta päätöksestä, ellei henkilö tuona aikana hae vapaaehtoisen paluun tukea.
Lue lisää Komiat-lehdestä 19.10.