Kortesjärveläinen, Lapuan Virkiän Sampo Sankelo on valittu Suomen edustajaksi suunnistuksen nuorten MM-kisoihin ja nuorten Eurooppa-cupiin. Kisat pidetään Romaniassa 2-9.7 ja Belgiassa 24.-28.8.
– Olo on helpottunut onnistuneiden katsastusten jälkeen. Nämä kisat ovat olleet tähtäimessäni junnuvuosieni ajan. Nyt pääsen kilpailemaan MM-tasolla oman ikäisteni sarjassa, Sankelo sanoo.
– Pohjatyötä on tehty jo pitkään. Netistä on myös ennakkoon tutkittu alueen vanhoja karttoja sekä maaston tarjoamia fyysisiä haasteita.
Kisalipun lunastaneella Sankelolla on ollut kevään harjoituskaudella ongelmia. Santahaminan urheilukoulua käyvä upseerioppilas kaatui pahasti toukokuussa MM-koetukseen valmistavalla Romanian-leirillä ja mursi veneluun vasemman käden ranteestaan.
Suunnistaminen onnistui käsi paketissakin, ja Sankelo sijoittui sprintin MM-katsastuksessa Espoossa toiseksi. Keskimatkan SM-kisat Vaasassa jäivät loukkaantumisen takia väliin.
Valinta edustusjoukkueeseen sinetöityi lopulta viime viikonlopun pitkän matkan katsastuksen toisella sijalla Vihdissä.
– Viime vuoden MM-kisoista Portugalista on nyt ammennettu oppia. Olen myös vastoinkäymisistä huolimatta hyvässä kunnossa. Tarkoitukseni on tehdä henkilökohtaisilla matkoilla sellaisia suorituksia, että sijoitukset aikaisempiin arvokisoihin verrattuna paranevat huomattavasti, Sankelo lupaa.
– Lisäksi tavoittelen paikkaa viestien ykkösjoukkueista. Niissä Suomella on jopa mitalisaumoja.
Nuorten maajoukkuevalmentajan Arttu Syrjäläisen mukaan valinnat olivat pääsääntöisesti kohtalaisen selkeät. Vaikka kyse on nuorten arvokilpailuista, tänä vuonna MM-maastoihin ampaisee poikkeuksellisen kokenut kaarti.
Nuorten MM-joukkue kokonaisuudessaan:
Miehet: Rauli Aho Valkeakosken Haka, Florian Fritzen Lynx Kirkkonummi, Santeri Kirjavainen Kalevan Rasti, Jussi Raasakka Helsingin Suunnistajat, Aarni Ronkainen Jämsän Retki-Veikot, Sampo Sankelo Lapuan Virkiä. Varalla: Joona Hirvilahti Vehkalahden Veikot.