Liikuntaa harrastavan pojan urheilutamineet pyörivät puhtaiksi kodinhoitohuoneen pesukoneessa. Samassa tilassa Aleksandra tapaa meikata.Viime kesänä ylihärmäläinen Aleksandra Riihimäki kuvattiin mäntyjen keskellä, tulevan unelmakodin kohdalla. Hän istui kunttaan asetellulla hoitopöydällä, jonka arveli olevan suunnilleen siinä, missä työhuone sijaitsee rakennusprojektin päätyttyä.
Nyt hoitopöytä seisoo Aleksandran visioimassa paikassa, jossa hän ottaa vastaan ripsienpidennysasiakkaita. Aleksandra, 4.-luokkalainen Veikka ja yorkshirenterrieri Chiko muuttivat uuteen kotiin helmikuussa. Välillä joukkoon liittyy Aleksandran kihlattu Teppo Säkkinen.
– 85-90-prosenttisesti on valmista, Aleksandra sanoo ja katsoo tyytyväisenä ympärilleen.
– Mattoja ja verhoja vielä puuttuu, ulkoseinät ovat maalaamatta, ja terassi on tekemättä. Isältä olen toivonut taidetta tuparilahjaksi.
Vaikka tupaantuliaiset ovat toistaiseksi juhlimatta, Aleksandran isän, taiteilija Petri Riihimäen, kädenjälki näkyy sisustuksessa jo.
– Hän teki pöydän, joka on lempparini täällä. Näin sisustusliikkeessä vähän samantyyppisen, mutta se maksoi 4000 euroa. Lähetin isälle kuvia, ja muokkasimme pöydästä omanlaisen version. Taso on tammea ja jalan rimat koivua.
Aleksandra suunnitteli pienen perheensä kotia ensin Pöyhösenkankaalle. Kun rakennusluvan saaminen lähelle pumppaamoa vaikutti epätodennäköiseltä, hän päätyi tekemään kaupungin kanssa kaupat Hakolassa sijaitsevasta tontista. Sille hän valitsi muuttovalmiin mallin Designtalolta.
Pulpettikaton alla on 107-neliötä jaettuna olokeittiöön, työhuoneeseen, päämakuuhuoneeseen, Veikan huoneeseen, kodinhoitohuoneeseen, arkieteiseen, kylpyhuoneeseen, saunaan ja wc-tilaan.
– Halusin avaraa ja pelkistettyä mutta kaunista ja laadukasta. Osittain kustannussyistä rakennutin pienen talon. Pystyn sisustamaan sen laadukkailla asioilla, jotka kestävät. Isoa taloa en halunnut siksikään, että yritän pitää tästä yksin huolta, koska asumme pojan kanssa pääasiassa kahdestaan.
Sisätiloja hallitsee luonnosta löytyvien sävyjen kontrastina musta väri. Kaikki kiintokalusteet ovat mustia hanoja myöten, samoin kodinkoneet.
– Musta kuvaa minua ja jotenkin rauhoittaa, Aleksandra perustelee.
Liesi on upotettu saarekkeeseen, jotta ruokaa saa valmistaa samalla, kun seurustelee.
– En halunnut, että keittiö näyttää keittiöltä. Se on suunniteltu laatikkomaiseksi, enemmänkin sisustuselementiksi.
Minimalistisen linjan mukaisesti tasoilla ei ole muuta kuin kahvinkeitin.
– En tykkää, että leivänpaahdin, vedenkeitin ja muut ovat esillä. Arkihan ei tietenkään näytä tältä, silloin kaikki on hujan hajan, Aleksandra nauraa.