PowerParkiin tulee tänä kesänä uutta fantasiamaailmaa. Sen hahmot seikkailevat Neo´s Twister -laitteessa, kirjasarjassa, mobiilipelissä ja huvipuiston kesäteatteriesityksissä.
Trulon-fantasiamaailman on luonut Johan Lillbacka.
– Siinä yhdistyvät hyvän ja pahan kamppailu, taikuus ja steampunk eli höyrykonemeininki. Kirjoitin Trulon-romaanin yhdysvaltalaisen pitkän linjan scifi- ja fantasiakirjailijan Jak Koken kanssa, ja siihen on suunnitteilla jatko-osia, kertoi Johan Lillbacka.
Kirja julkaistaan e-kirjana tänä vuonna.
– PowerParkin tutut hahmot Neo ja Nelli seikkailevat kirjassa. Alkuperäisversio on englanninkielinen, ja se käännetään suomeksi.
Tripudian ja Maelonin kuningaskunnassa
Romaanin tarina täydentyy Trulon – The Shadow Engine -mobiilipelillä, sen on tehnyt suomalainen Kyy Games.
– Mobiilipeli on spin-off kirjan tarinasta, mutta samoja hahmoja tavataan sekä kirjassa että mobiilipelissä.
Peli on ollut yli vuoden kehitteillä, ja se on ollut koepelattavana Vaasassa yliopistolla ja ympäri maailmaa.
– Pelissä on ainutlaatuinen korttitaistelujärjestelmä, ja se sisältää yli kuusi tuntia seikkailua yhdelle pelaajalle.
Peli julkaistaan toukokuussa 2015 iOS:lle.
Huvipuistoon rakennetaan ulkoilmateatteria
Tänä kesänä PowerParkissa kävijät pääsevät tutustumaan Trulonin hahmoihin livenä, sillä sinne rakennetaan ulkoilmateatteri, jossa esitetään fantasiamaailmaan pohjautuvaa teatteriesitystä. Esityksen tuottaa Markku Anttila.
– Tulemme näkemään vaikuttavia erikoistehosteita, musiikkia ja näyttäviä tanssikohtauksia. Siinä seikkailevat muun muassa Neo ja taikurityttö Freya.
Amfiteatteria rakennetaan vesivuoristoradan lähelle.