Jo kerran siirrettyä Pientä pyhiinvaellusta ei nähdä Onnelan kesäteatterin lavalla Alahärmässä tänäkään vuonna.
Herättäjäjuhlien oheisohjelmaksi valitun näytelmän piti tulla ensi-iltaan alun perin kesäkuussa 2020, mutta korona sotki suunnitelmat. Pandemia vaikutti myös ratkaisuun perua näytelmä toistamiseen.
– Työryhmältä keräämieni tietojen pohjalta päätin näin, koska halusin panna ihmisten hyvinvoinnin etusijalle, näytelmän ohjaamiseen valmistautunut Juha Ekola perustelee.
– Keräsin kaikilta kevään ja alkukesän menot ja laadin aikataululuonnoksen, josta tuli aivan epärealistinen. Minimikattauksellakin harjoituskertoja olisi ollut neljästä kuuteen per viikko. Ei harrastajilta voi sellaista vaatia. Varapäiviä olisi jäänyt yhden käden sormilla laskettava määrä.
Aikataulusta olisi tullut tiukka, koska kokoontumisrajoitukset estivät harjoittelun aiemmin keväällä ja Ekolalla on leipätyönsä Vaasan kaupunginteatterissa.
– Käytännössä näytelmä olisi pitänyt räimiä kasaan kuukaudessa.
Se, onko Pieni pyhiinvaellus Onnelan ohjelmistossa vuonna 2022, selviää myöhemmin.
– Haaveilemme siitä kyllä, Härmänkylän nuorisoseuran puheenjohtaja Tanja Ekola sanoo.
Koska Juha Ekolan kalenteriin työ ei vuoden päästä sovi, nuorisoseuran väki etsii uutta henkilöä tehtävään.
– Juha sovitti elokuvaversion teatteriversioksi mutta sanoi, että sen pystyy kyllä ohjaamaan joku muukin, joten häneltä on lupa, Ekola toteaa.
– Myös käsikirjoittaja Veli-Pekka Hänniseltä on kysytty, onko ok, jos ohjaaja vaihtuu.
Puheenjohtaja korostaa, että kyse on vaativasta tuotannosta, joka edellyttää ohjaajaltakin suurta panostusta.
– Kaikki riippuu nyt siitä, löytyykö henkilö, jolla olisi aikaa ja mielenkiintoa. Yksi kysely on jo tehty, ja käsikirjoitus on luettavana.
Anu Nahkala