Pal­ve­lu­lii­ken­ne on tar­koi­tet­tu muil­le­kin kuin ikäih­mi­sil­le: ”Kukaan ei jää koskaan kyy­dis­tä”

Kauhava
Kuljettaja Vesa Mattila on ajanut neljä vuotta työkseen palveluliikennettä Kauhavan seudulla.
Kuljettaja Vesa Mattila on ajanut neljä vuotta työkseen palveluliikennettä Kauhavan seudulla.
Kuva: Julia Jaakkola

Jos ei ole ajokorttia tai liikkuu apuvälinein, kauppaan ja asioille pääsee silti.

Kaupungin järjestämä palveluliikenne ajaa tiettyinä päivinä vuorollaan jokaisessa Kauhavan pitäjässä. Palveluliikenteen Alahärmän ja Ylihärmän ajopäivät ovat muuttuneet elokuun alusta.

Palveluliikenteen auto ajaa nyt Kanta-Kauhavalla maanantaisin ja perjantaisin, Kortesjärvellä tiistaisin, Ylihärmässä keskiviikkoisin ja Alahärmässä torstaisin.

Näinä päivinä kello 9-13 välisenä aikana palveluliikenteellä pääsee asioille kyseisissä kaupunginosissa mainittuina päivinä.

Palveluliikenne kilpailutettiin viime keväänä.

– Nyt koko Kauhavan palveluliikennettä hoitaa Pahkakankaan Liikenne, myös Kortesjärvellä ja Kauhavalla, jotka ovat aikaisemmin olleet Mantelan Linjavaunulla, kertoo koulutoimiston toimistosihteeri Tuija Kallionpää.

Hän toivoo, että asiakkaat ovat huomanneet palvelupäivien muutokset.

– Palvelun laatu ei tästä muutoksesta heikkene. Palvelupäiviä vain katsottiin, että pystytään hoitamaan kaikki alueet yhden liikennöitsijän voimin, hän selvittää.

Rollaattori ja vaunut mahtuvat mukaan

Palveluliikennettä saavat käyttää kaikki, joilla tarvetta on. Matka maksaa linja-autotaksan verran.

– Monesti mielletään, että palveluliikenne on vanhuksille, mutta se on ihan kaikille, joilla ei ole keinoa kulkea omin voimin tai ei ole autoa käytössä. Tämä on hyvä keino, että pääsee asioille. Asiakas maksaa matkasta vain bussiliikenteen hinnaston mukaisen matkan. Se ei montaa euroa ole, riippuen toki matkan pituudesta, Kallionpää selvittää.

Kyyti tilataan numerosta 041 315 2560 viimeistään edellisenä päivänä kello 14 mennessä. Maanantain ajo täytyy tilata perjantaina.

– Asiakas soittaa puhelinnumeroon, joka menee liikennöitsijälle ja kertoo, että hän tarvitsee kyytiä. Hänet noudetaan kotoa ja viedään takaisin kotiin, kun asiat on hoidettu. Kyytiä voi käyttää kello 9-13 välillä eli viimeistään kello 13 kaikki viedään kotiin. Sieltä mistä asiakkaita on, liikennöitsijä hakee heidät ja vie sinne, mihin kullakin on tarve, Kallionpää opastaa.

Useimmin palveluliikennettä käytetään kaupassa käyntiin ja pankkiasiointiin. Liikuntarajoitteisetkin pääsevät kyytiin. Meno-paluu -matkan voi maksaa autossa, käteisellä tai pankkikortilla.

Pitäjien välillä ei ajella ainakaan toistaiseksi

Palveluliikenne toimii tällä hetkellä kunkin neljän pitäjän alueella. Kortesjärveltä ei voi siis lähteä asioimaan esimerkiksi Kanta-Kauhavalle.

– Sellaista ei ole tosiaan nyt järjestetty. Tällainen liikkuminen pitää hoitaa itse. Jos haluaa toisen kaupunginosan alueelle, voi käyttää muuta julkista liikennettä, sitä on kuitenkin jonkin verran, Kallionpää sanoo.

Hän arvelee, että kaupunginosien väliseen liikenteeseen ei ole ollut tarpeeksi kysyntää.

– Jos on tarvetta, sitä voi miettiä. Emme tiedä, mitä tulevaisuus tuo tullessaan.

Kallionpään mukaan yhdessä kyydissä on tavallisesti 5-10 asiakasta.

– Enemmänkin toivottaisiin. Olisi hienoa, että ihmiset löytäisivät tämän ja käyttäisivät, kun tällaista järjestetään.

Pahkakankaan Liikenteen toimitusjohtaja Johanna Pahkakangas toivoo ihmisten kokeilevan rohkeasti palveluliikennettä.

– Tietenkin toivotaan vakioasiakkaitakin, että liikennöinti jatkuu ja on kannattavaa. Taataan palvelut sivukylillekin, Pahkakangas toteaa.

– Käytämme tällä hetkellä matalalattia-autoa. Sinne pystyy ottamaan mukaan apuvälineitä. Myös pyörätuolissa tai lastenvaunujen kanssa pystyy matkustamaan. Jos on isompia apuvälineitä tai pyörätuoli, niistä on hyvä kertoa kyytiä tilatessa.

Kun ajokortti menee, kotiin ei ole pakko jäädä

Pahkakankaan mukaan palveluliikennettä käyttävät eniten ikäihmiset.

– Jos joku ajattelee, ettei voi lähteä, kun tarvitsee rollaattoria, sekään ei ole este. Rollaattorin voi ottaa mukaan. Ostokset nostetaan kauppakärrystä ja autetaan kotiovelle.

– Aina on niitäkin, jotka menettävät ajo-oikeutensa ja jäävät kotiin. Siinä voi siirtyä palveluliikenteen käyttäjäksi. Valitettavasti osassa pitäjiä, kuten Kortesjärvellä ja Alahärmässä pankkipalveluiden ja muiden saatavuus on heikentynyt ja palveluita on karsiintunut. Pitää koettaa vain sitten muokata palvelua yhdessä tilaajan kanssa ja kohdentaa sitä tarpeiden mukaan.

Palvelun ostaa Pahkakankaan Liikenteeltä Kauhavan kaupunki. Yrityksellä on pitkä kokemus palveluliikenteestä, myös muista kunnista kuin Kauhavalta.

– Kaikki on aina saatu mukaan ja voi luottaa, että jokainen huolehditaan turvallisesti autoon. Kukaan ei jää kyydistä.

Mainos
Komioiden pelit

Pelaa Komioiden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä