Kauhavalaiset Irma ja Matti Meri kuuntelevat Komiat-lehden Näkövammaisten liiton Luetus-palvelun kautta.
Palvelun julkaisut on muokattu näkövammaisille saavutettavaan muotoon. Palvelusta löytyvät Komiat-lehden lisäksi I-Medioiden muut paikallislehdet Jurvan Sanomat, Järviseutu, Suupohjan Sanomat ja Viiskunta sekä myös maakuntalehti Ilkka-Pohjalainen.
Luetus-lukusovellus puhuu julkaisun tekstin koneäänellä. Koneäänen nopeutta voi muuttaa itselle sopivaksi.
– Kuuntelu on meidän ykkösjuttu. Olen lukenut aivan vain muutaman artikkelin. Se kun on hidasta. Meillä molemmilla on huono näkö. Ei tahdo nähdä paljon muuta kuin isoimmat otsikot, Irma Meri kertoo.
Luetus-palvelussa on kymmeniä sanoma- ja aikakauslehtiä, radio- ja televisio-ohjelmia, kirjoja sekä erilaisia oppaita, luetteloita ja ohjeita. Luetus-palvelun äänilehdet ovat kuunneltavissa tietokoneella ja mobiililaitteisiin saatavalla sovelluksella.
– Tarjolla on kaikkiaan noin kaksisataa erilaista tuotetta. Suurimmat päivälehdet alkavat olla palvelussa aika kattavasti, kertoo Näkövammaisten liiton it-asiantuntija Kaisa Penttilä.
Palvelu on alun pitäen toiminut niin, että käyttäjä kuuntelee lehden tietokoneen avulla.
– Siinä istutaan tietokoneen ääressä ja avataan ohjelma, johon lehti haetaan palvelusta.
Äänilehtiä voi kuunnella myös hyvin helppokäyttöisellä soittimella Luetus-kuunteluna. Julkaisut tulevat soittimeen netin välityksellä.
– Ei tarvitse olla tietoteknisiä taitoja, omaa tietokonetta tai älykännykkää, jonka kanssa monille ongelmaksi tulee toimiminen kosketusnäytön kanssa. Tässä palvelussa ei ole siis mitään teknisiä lähtötasovaatimuksia.
Päätelaitteen saa lainaksi Näkövammaisten liitolta.
– Sen avulla lehden pystyy kuuntelemaan ikään kuin laite olisi radio. Siinä voi valita myös, haluaako jonkun artikkelin kuunnella uudestaan. Laite on hyvin helppokäyttöinen ja heti käyttövalmis. Lehdet ovat kuunneltavissa heti aamusta, Penttilä selvittää.
Luetus-palvelun voi saada käyttöönsä henkilö, jonka näkövamman haitta-aste on vähintään 50 prosenttia.
"Näkövamma on paljolti tiedon saannin ongelma."
Irma Meri on tyytyväinen Luetus-palveluun. Palvelua paljon käyttäneenä hän on huomannut, että Komiat-lehden ilmoituksia ja mainoksia palveluun ei lueta.
– Eiväthän robotit tosin lue niitä mistään muustakaan lehdestä. Sen verran pystyn paperilta lukemaan, että kattelen sieltä sitten ilmoitukset. Meille tulee lehti myös paperisena, hän lisää.
Kaisa Penttilä toteaa, että näkövamma on paljolti tiedon saannin ongelma.
– Kun saa lehden, on tiedon lähteellä.
Hän arvelee, että läheskään kaikki tähän palveluun oikeutetut eivät vielä tiedä, että sellainen on saatavilla.
– Meidän on Näkövammaisten liitossa vaikea tavoittaa tätä isoa joukkoa. Siksi omaiset, avustavat henkilöt ja tukiverkostot ovat oleellisessa asemassa sen hoksaamisessa, että tällainen palvelu on olemassa ja se on ilmainen, kun kriteerit täyttyvät.
Kattavat ohjeet palvelusta, sen ominaisuuksista ja käyttöönotosta löytyvät Näkövammaisten liiton nettisivuilta.