Miten käy Ka­ta­rii­na Koi­vu­sa­lon TVOF-mat­kan? – hänen kisansa seu­raa­va vaihe nähdään sun­nun­tai­na

Katariina Koivusalon kisa The Voice of Finlandissa jatkuu sunnuntaina 15. maaliskuuta.
Katariina Koivusalon kisa The Voice of Finlandissa jatkuu sunnuntaina 15. maaliskuuta.
Kuva: Jukka Alasaari

The Voice of Finland -laulukilpailu on edennyt kaksintaisteluvaiheeseen, jossa mukana on myös ylihärmäläinen Katariina Koivusalo, 42. Koivusalon ja hänen kannattajiensa jännä päivä on sunnuntaina 15. maaliskuuta.

Kisan ensimmäisessä eli Ääni ratkaisee -vaiheessa Koivusalo vakuutti tulkinnallaan Laura Voutilaisen Vuoksi sun -kappaleesta ja päätyi Arttu Wiskarin joukkueeseen.

Kaksintaisteluosuudessa jokaisesta joukkueesta kaksi kisaajaa nousee lavalle, mutta vain toinen jatkaa seuraavaan vaiheeseen.

Muilla tähtivalmentajilla on kuitenkin mahdollisuus kaapata pudonnut laulaja omaan tiimiinsä.

Tähtivalmentajat voivat kaapata niin monta laulajaa kuin haluavat, mutta vain kahdella kaapatulla laulajalla per tiimi on mahdollisuus edetä  kisan seuraavaan eli Knockout-vaiheeseen.

Tähtivalmentajien, eli Sannin, Jenni Vartiaisen, Arttu Wiskarin,  ja Elastisen päätöksentekoa helpottavat heidän apuvalmentajansa. Apuvalmentajat ovat tällä kertaa Vesta, Mirella, Tuure Kilpeläinen ja Ares.

Kauhavalaisjuurinen Antti Hyytinen, 34,  kisasi oman kaksintaistelunsa jo 6. maaliskuuta Jenni Vartiaisen joukkueessa. Vartiainen valitsi Hyytisen kisakumppanin, mutta Sanni kaappasi Hyytisen omaan tiimiinsä.

Kaksintaisteluiden jälkeen vuorossa on Knockout-vaihe. Sitä seuraavat livelähetykset. Niiden jälkeen on semifinaali sekä lopulta finaali 24. huhtikuuta.

The Voice of Finlandin kaksintaistelut perjantaisin ja sunnuntaisin Nelosella ja Ruudussa 6.-15.3.2026. 

Ilmoita asiavirheestä