Micke Björk­löf & Blue Strip keik­kai­lee Ja­pa­nis­sa

Micke Björklöf & Blue Stripillä riittää vientiä. Paraikaa se virittää soittimiaan keikkakuntoon Aasiassa. KUVA: TIMO HAPPONEN
Micke Björklöf & Blue Stripillä riittää vientiä. Paraikaa se virittää soittimiaan keikkakuntoon Aasiassa. KUVA: TIMO HAPPONEN

Bluesrockyhtye Micke Björklöf & Blue Strip on uransa ensimmäisellä vierailulla Japanissa. Se soittaa keikat tokiolaisella Blue Mood -klubilla huomenna ja perjantaina.

– Olemme erittäin innoissamme tästä hienosta ja lähes uskomattomalta tuntuvasta mahdollisuudesta saada esiintyä Japanissa, kauhavalainen Micke Björklöf hehkutti lähdön kynnyksellä.

– Toivottavasti tämä avaa uusia mahdollisuuksia tulevia levyjulkaisuja ja kiertueita ajatellen. Japani on todella mielenkiintoinen maa ja ehdottomasti yksi niistä unelmakohteista, joissa olen halunnut päästä käymään.

Bändin kevään ohjelmaan kuuluvat myös kiertueet Norjassa ja Saksassa.

– Puukkoblues-tapahtuma Kauhavalla kuuluu tulevan kesän kohokohtiin kotimaassa, Björklöf sanoi.

Ilmoita asiavirheestä