Kaksineuvoinen tiedotti hetki sitten, että myöhemmin koronapositiiviseksi todettu henkilö on vieraillut Kauhava Motor Show’ssa lauantaina 24.7. kello 11–17. Henkilö on käyttänyt maskia.
Toinen mahdollinen altistumispaikka on PowerParkin huvipuisto. Siellä myöhemmin koronapositiiviseksi todettu henkilö on ollut tiistaina 27.7. kello 12-17.
– Mikäli olit paikalla samaan aikaan, seuraa vointiasi. Jos saat lieviäkään oireita, varaa aika koronatestiin, Kaksineuvoinen ohjeisti.
– Mikäli sinulla ei ole oireita, riittää että noudatat yleisiä koronasuosituksia: vähennät lähikontaktien määrän minimiin, vältät tarpeettomia kokoontumisia sekä huolehdit kasvomaskin käytöstä, 2 metrin turvaväleistä ja hyvästä käsihygieniasta.