Kirjailija Jyri Paretskoi kävi viime viikolla puhumassa työstään ja teoksistaan Alahärmän, Kauhavan ja Ylihärmän yläkoulujen 8.-luokkalaisille.
Komiat-lehti pyysi vierailun jälkeen alahärmäläisnuoria pohtimaan, millaisia olisivat heidän makunsa mukaiset kirjat ja mikä heidät ylipäänsä saisi lukemaan, jos se ei erityisesti huvita.
Ohessa lista:
Hyvät kirjat, joissa on hyvä juoni, toimintaa heti kirjan alussa eikä vasta lopussa.
Hauskat kirjat, joista löytyy sopivaa huumoria ja vitsejä.
Kirjassa pitäisi olla menoa ja meininkiä, voisi olla nuorten kieltä, lyhenteitä ym.
Pitäisi olla kappaleen alussa tai lopussa kuvia, fontti ei saisi olla liian pienikokoista.
Vuorosanoja paljon.
Kiinnostavat aihepiirit: nuorten elämä, musiikki, tositarinat, sarjakuvat, esikuvat, mopot, harrastukset, toiminta.
Aiheen pitäisi olla nuorille samaistuttava.
Selkeä rakenne ja nopeatempoinen eteneminen juonessa.
Raha.
Kiinnostavaa
Kun kirjan lukee loppuun, saisi bitcoinin.
Lukemisen pitäisi olla kiinnostavaa ja liittyä jotenkin mun elämään, mutta en kyllä silti lue.
Siinä pitäisi olla kauhua/true crimea, joku murha-case tai kadonnut ihminen.
Kiinnostava kirja, josta juuri minä tykkään.
Hauskuutta, fantasiaa, hahmoja, joihin voi samaistua. Lukeminen voisi olla mukaansatempaavaa eikä tylsää ja pitkästi kuvailevaa vaikeilla sanoilla.
Aina kun lukee kirjan loppuun, pitää saada bitcoin.
Koulussa jos on pakko, kirjan pitäisi olla kiinnostava, jotta sen jaksaa lukea, aika nopeatempoinen, ettei se jää jumittamaan johonkin kohtaan.
Jos kirjat on hauskoja/humoristisia.
Hauskuutta, nuoria, rakkautta, ystävyyttä, ja tykkään, kun se on päiväkirjamuodossa.
Kirjassa täytyy olla jotain kulkuneuvoja ja hevosia, ja sen pitäisi olla jännittävä, kiinnostava ja hauska.
Luen kirjoja silloin, kun haluan miettiä jonkun toisen elämää enkä omaani. Tykkään, kun kirjat kertovat oman ikäisistäni nuorista ja heidän elämästään.
Kirjassa olisi jännitystä ja kauhua, voisi sekoittaa fantasiaa ja normaalia elämää.
Jännittäviä ja kiinnostavia kohtia.
Ei mikään. Joku palkinto, koska on vitun tylsää lukee kirjaa.