Lauantaina Kauhavalla järjestetyn Wanhan ajan lentopäivän kävijätavoite ylittyi reilusti. LSK Business Parkin projektipäällikkö Eemeli Jokelainen raportoi muutaman yön tapahtuman päälle nukkuneena, että lähes 3 000 ihmistä ihaili niska kenossa koneiden kiemuroita, syventyi maanäyttelyn antiin, herkutteli, tapasi tuttuja ja jytäsi uuden päivän puolelle.
Tietoon tullut kansalaispalaute on ollut voittopuolisesti kiittävää. Lähinnä somessa aktivoituneet osallistujat ovat kehuneet näytöksen antia ja rentoa ilmapiiriä, jotka kelpo sää kruunasi. Joku tunnusti toivottaneensa tunnelmointinsa tuoksinassa kaverille hyvää mittumaaria. Moni lausui ääneen toiveen siitä, että Lentäjien Juhannuksen seuraaja saisi jatkoa.
Jokelainen ja lentonäytöksen johtaja Seppo Tuovinen lupailivat kesäkuussa, että jos yleisö palkitsee järjestäjien vaivannäön tulemalla paikalle, kauhavalaisia ilmailuperinteitä vaaliva päivä toistuu, vakiintuu ja kasvaa.
Se, kuinka pitkäksi tapahtuman historia venyy ja miten korkeatasoiseksi sen sisältö kehittyy, on pitkälti kiinni kauhavalaisista ja lähikuntien ihmisistä.
On turha haaveilla Italian ilmavoimien Frecce Tricolorin punavalkovihreistä savuista Kauhavan yllä tai Eppu Normaalin näkemisestä platan reunalla, ellei lompsa raotu. Etäkatsomon perustaminen Uunimaantien risteykseen saattaa tuottaa mielihyvää, kun pääsylipun hinta säästyy, mutta lyhyet jäljet leiriytymisellä on. Ilmaista lentobensiiniä kun ei tiettävästi ole jaossa, eikä keikalle tilattu ammattimuusikko soita talkoilla tahtiakaan.
Anu Nahkala