Amazing Race -tapahtumapäivä ensi sunnuntaina 7.9. on yllättänyt suosiollaan.
Järvilakeuden kansalaisopiston, Lakeuden elämyspalvelun, Kortesjärven Ylikylän nuorisoseuran, Härmänmaan 4H-yhdistyksen, Suomen Jääkärimuseon, Kortesjärvi-seuran, Alahärmän eläkeliiton, Alahärmän reserviläisten, MC Club Härmän, Härmä-seuran, Ylihärmän nuorisoseuran, Ylihärmän palokuntanuorten, SPR Härmän, Kauhava-seuran, Kauhavan Rotaryklubin, Lappajärven loma-golf/Kivitippu-resortin, Kraatterijärvi Geoparkin, Lappajärvi-seuran, Evijärvi-seuran ja SPR Evijärven järjestämään leikkimieliseen kilpaan on ilmoittautunut 19 joukkuetta.
Kansalaisopiston koulutussuunnittelija Maaria Koivula-Talkkari kertoo, että Amazing Racen ideana on lähettää joukkueet Alahärmässä, Kauhavalla, Kortesjärvellä, Ylihärmässä, Evijärvellä ja Lappajärvellä sijaitseville pisteille tekemään järjestelyihin osallistuvien toimijoiden keksimiä tehtäviä. Suoritusaika alkaa aamuyhdeksältä ja päättyy kahdeksalta illalla.
– Tehtävissä on hyötyä muun muassa heittäytymiskyvystä ja paikallistuntemuksesta, Koivula-Talkkari vihjaisee.
– Jokainen tehtävä pisteytetään, ja eniten pisteitä kerännyt joukkue voittaa.
Koivula-Talkkari kertoo Amazing Racen olevan lähtölaukaus Järvilakeuden kansalaisopiston hallinnoimalle Kotiseutua QR-koodein -hankkeelle, joka alkaa tänä syksynä.
– Tapahtumapäivällä saadaan aika konkreettisesti mukaan niitä toimijoita, jotka ovat opiston yhteistyökumppaneita hankkeessa.
QR-koodi esitellään kaksiulotteiseksi viivakoodiksi, joka älypuhelimella tai tabletilla luettaessa avaa pääsyn esimerkiksi nettisivulle. Kansalaisopiston hankkeessa on tarkoitus hyödyntää digitaalisuutta kulttuuriperinteen, luontokohteiden ja geologisten kohteiden esille tuomisessa.
– Jatkossa jos menee vaikka Kortesjärvelle Nuottimäen prunnille, siellä on kyltti ja kyltissä QR-koodi, jolla pääsee Youtubeen katsomaan, kun joku kertoo paikan historiasta Tällaisia kuvataan yhteistyökumppaneiden kanssa hankeaikana, Koivula-Talkkari sanoo.
Sunnuntain Amazing Race etenee seuraavasti:
Klo 9: Yhteinen aloitus, Kortesjärven yhtenäiskoulu
Klo 9.15–11: Kortesjärvi: Suomen Jääkärimuseo, Markin museo, Kortesjärven Ylikylän nuorisoseura
Klo 10–13: Alahärmä: Häjyylyperinteen keskus, Rauniomäen ampumarata, MC Club Härmän tilat, Härmän käräjätalo
Klo 12–15: Ylihärmä: Ylihärmän nuorisoseura, SPR Härmän tilat, Ylihärmän paloasema
Klo 14–17: Kauhava: Iisakin Jussin tupa, Kurssikeskus Mutteri
Klo 16–19: Lappajärvi: Kivitippu Resort, Lappajärven Golf-klubi, Lappajärven kotiseutumuseo
Klo 18–20: Evijärvi: Uittomieskämppä
Klo 20: Palkintojenjako, Uittomieskämppä