Minttu Karppinen on aloittanut Lankava Oy:n toimitusjohtajana 17.8.2026. Neljännen polven perheyrittäjänä hän jatkaa yli satavuotisen perheyrityksen tarinaa yhdessä operatiivisena johtajana aloittavan aviopuolisonsa Lauri Rajamäen kanssa.
Karppinen ja Rajamäki vastaavat yhdessä Lankavan päivittäisestä toiminnasta ja sen kehittämisestä edellisen sukupolven tukemana.
– Koen suurta kunnioitusta ja kiitollisuutta, että saan jatkaa isomummuni Lyyli Karppisen perustaman yrityksen tarinaa, Minttu Karppinen toteaa.
Hän on ollut mukana Lankavan arjessa jo kymmenen vuoden ajan, ja rakentanut yrityksen tulevaisuutta erityisesti uudistamalla verkkokauppaa ja kehittämällä markkinointia.
Karppinen siirtyy toimitusjohtajan tehtävään äitinsä Kirsti Karppisen jälkeen, joka on tehnyt elämäntyönsä Lankavassa ja toiminut yrityksen toimitusjohtajana viimeiset 16 vuotta.
Lankavan tarina alkoi vuonna 1925, kun Lyyli Karppinen perusti kolmen muun naisen kanssa Kangas-Aitta -nimisen kotikutomoyrityksen Kauhavalle. Vuosikymmenten ja sukupolvien vaihtuessa kotikutomotoiminta kehittyi teolliseksi kudonnaksi.
Vähitellen kudontatoiminnan rinnalle ja tilalle kasvoi kudontamateriaalien sekä käsityölankojen myynti, josta Lankava tunnetaan tänäkin päivänä käsityöharrastajien keskuudessa.