Alakoulut kisasivat Kortesjärvellä

Kortesjärven alakoulujen yleisurheilukisat, 14.9.: Heittolajit: Pallo T1-2 lk: 1) Anni Tyynismaa Pj 14,26, 2) Saaga Finni Ri 11,98, 3) Liisa Kaatrasalo Kk 11,53, 4) Iina Luoma Ri 11,42, 5) Sofia Pitkäjärvi Ri 9,23, 6) Laura-Liisa Kaiv Kk 9,21, 7) Jenni Paalanen Pj 8,30, 8) Enni Lindholm Pj 8,25, 9) Jenna Taivainen Kk 8,22, 10) Veera Hautanen Kk 7,65, 11) Aino Aatsinki Kk 7,23,12) Miina Isokangas Kk 7,13, 13) Venla Suomela Kk 6,89, 14) Siiri Nieminen Kk 6,14, 15) Ketlin Muuga Kk 5,91, 16) Minja Ritala Pj 5,84.

Pallo P1-2 lk: 1) Onni Lindholm Pj 18,30, 2) Veeti Lammi Kk 15,67, 3) Luka Laine Kk 15,30, 4) Elias Pahkajärvi Ri 13,60, 5) Onni Puntola Kk 13,34, 6) Arttu Särkijärvi Kk 13,04, 7) Jonne Hakala Kk 12,50, 8) Viktor Tenev Kk 12,33, 9) Miko Kotisaari Kk 12,06, 10) Kusti Palomäki Ri 11,58, 11) Väinö Teppo Ri 9,27, 12) Veeti Koskinen Pj 7,79, 13) Väinö Viita-Aho Kk 7,77, 14) Elias Kontiainen Kk 7,13, 15) Vihtori Autio Ri 5,45.

Kuula T3-4 lk: 1) Jenni Kalijärvi Ri 6,42, 2) Petra Häkkinen Kk 5,20, 3) Anni-Sofia Autio Ri 5,18, 4) Adelia Olli Kk 5,06, 5) Terhi Viitala Pj 4,97, 6) Melissa Hölsömäki Ri 4,83, 7) Aada Korpi Pj 4,77, 8) Helmi Koski Kk 4,62, 9) Minttu Lammi Kk 4,21, 10) Kaisa Viita-Aho Kk 4,17, 11) Keili Muuga Kk 4,01, 12) Taika Suomela Kk 3,99, 13) Nea Kotisaari Kk 3,84, 14) Lotta Hautanen Kk 3,67, 15) Anniina Särkijärvi Kk 3,56, 16) Ronja Laine Kk 3,48, 17) Jenni Mäntylä Kk 3,43, 18) Liisa Palojärvi Pj 3,43, 19) Neea Lassila Pj 3,38, 20) Maija Isomäki Kk 2,77, 21) Kiia Kotisaari Kk 2,76, 22) Amanda Syväjärvi Kk 1,91.

Kuula P3-4 lk.: 1) Johannes Paalanen Pj 7,60, 2) Aaron Tuhkasaari Kk 6,70, 3) Johannes Myllymäki Kk 6,49, 4) Lauri Syväjärvi Kk 6,02, 5) Jaakko Pahkajärvi Ri 5,75, 6) Topi Karjalainen Pj 5,16, 7) Joonas Luoma Kk 5,14, 8) Eero Nevamäki Kk 4,88, 9) Jaakko Joenpolvi Kk 4,70, 10) Lukas Mantela Pj 4,62, 11) Ami Kalijärvi Ri 4,44, 12) Markus Nuottimäki Kk 4,34, 13) Johannes Ojanperä Ri 4,26, 14) Tuomas Aatsinki Kk 4,22, 15) Elias Mannismäki Kk 4,04, 16) Eeli Hautala Kk 3,33, 17) Elias Kontiainen Kk 2,35.

Kuula T5-6 lk: 1) Helmi Lehto Kk 6,36, 2) Jutta Mattila Kk 6,30, 3) Moona Hakala Kk 5,41, 4) Elli Hämäläinen Pj 5,11, 5) Juulia Korpi Pj 4,99, 6) Venla Lindholm Pj 4,57, 7) Mira Taivainen Kk 4,55, 8) Sanni Pitkäjärvi Ri 4,44, 9) Nelli Sironen Kk 4,39, 10) Anniina Nevamäki Kk 4,12, 11) Erika Kontiainen Kk 3,10.

Kuula P5-6 lk: 1) Konsta Palojärvi Pj 8,52, 2) Juho Asuintupa Ri 7,83, 3) Mikko Kokkila Kk 7,78, 4) Ossi Pitkäjärvi Ri 7,55, 5) Taavi Lauttamus Ri 7,45, 6) Juuso Salo Kk 7,12, 7) Verneri Sankelo Kk 6,72, 8) Hermanni Teppo Ri 6,02, 9) Niilo Nuottimäki Kk 5,91, 10) Matias Jutila Kk5,76, 11) Jaakko Tuhkasaari Kk 5,62, 12) Matias Mäkirintala Ri 5,40, 13) Aatu Mannismäki Kk 5,29, 14) Atte Kari Ri 5,22, 15) Taneli Koski Kk 5,21, 16) Eero Jutila Kk 4,80, 17) Eetu Luoma Kk 4,39, 18) Niko Syväjärvi Ri 3,93, 19) Aaro Palokangas Pj 3,67.

Keihäs T5-6 lk: 1) Janika Hautala Kk 11,78, 2) Sanni Pitkäjärvi Ri 9,88, 3) Erika Kontiainen Kk 8,05, 4) Anniina Nevamäki Kk 6,17.

Keihäs P5-6 lk: 1) Taavi Lauttamus Ri 24,64, 2) Ossi Pitkäjärvi Ri 21,10, 3) Jussi Paalanen Pj 17,28, 4) Roni Pitkäjärvi Ri 16,49, 5) Matias Jutila Kk 15,99, 6) Atte Kari Ri 14,38, 7) Juho Asuintupa Ri 14,18, 8) Taneli Koski Kk 13,95, 9) Hermanni Teppo Ri 11,83, 10) Matias Mäkirintala Ri 11,38, 11) Eero Jutila Kk 11,17, 12) Aaro Palokangas Pj 6,11.

Pituushyppy 1.-2. lk pojat: 1) Veeti Lammi Kk 2,50, 2) Onni Puntola Kk 2,49, 3) Viktor Tenev Kk 2,32, 4) Arttu Särkijärvi Kk 2,23, 5) Onni Lindholm Pj 2,16, 6) Väinö Viita-aho Kk 2,12, 7) Jonne Hakala Kk 1,86, 8) Miko Kotisaari Kk 1,78, 9) Kusti Palomäki Rin 1,66, 10) Veeti Koskinen Pj 1,63, 11) Vihtori Autio Rin 1,53, 12) Elias Kontiainen Pj 1,46, 13) Elias Pahkajärvi Rin 1,41.

1.-2. lk tytöt: 1) Sofia Pitkäjärvi Rin 2,53, 2) Venla Suomela Kk 2,48, 3) Miina Isokangas Kk 2,39, 4) Liisa Kaatrasalo Kk 2,36, 5) Laura-Liisa Kaiv Kk 2,31, 6) Enni Lindholm Pj 2,17, 7) Moona Autio Kk 2,14, 8) Jenna Taivainen Kk 2,10, 9) Iina Luoma Rin 2,07, 10) Saaga Finni Rin 2,06, Siiri Nieminen Kk 2,05, 12) Anni Tyynismaa Pj 1, 92, 13) Aino Aatsinki Kk 1,69, 14) Jenni Paalanen Pj 1,68, 15) Minja Ritala Pj 1,29.

3.-4. lk pojat: 1) Aaron Tuhkasaari Kk 3,36, 2) Jaakko Joenpolvi Kk 3,05, 3) Eero Nevamäki Kk 3,00, 4) Ami Kalijärvi Rin 2,82, 5) Joonas Luoma Kk 2,79, 6) Topi Karjalainen Pj 2,75, 7) Johannes Myllymäki Kk 2,69, 8) Hermanni Mäkirintala Rin 2,49 (2,40), 9) Lukas Mantela Pj 2,49 (2,19), 10) Jaakko Pahkajärvi Rin 2,39, 11) Mikael Mäenpää Kk 2,24, 12) Eeli Hautala Kk 2,21, 13) Elias Mannismäki Kk 2,16, 14) Lauri Syväjärvi Kk 2,15, 15) Johannes Ojanperä Rin, 2,12, 16) Tuomas Aatsinki Kk 2,04, 17) Markus Nuottimäki Kk 2,03, 18) Elias Kontiainen Kk 1,89.

3.-4. lk tytöt: 1) Anni-Sofia Autio Rin 3,22, 2) Helmi Koski Kk 3,18, 3) Lotta Hautanen Kk 3,12, 4) Jenni Mäntylä Kk 3,03, 5) Jenni Kalijärvi Rin 3,02, 6) Kaisa Viita-aho Kk 3,00, 7) Terhi Viitala Pj 2,98, 8) Maija Isomäki Kk 2,97, 9) Melissa Hölsömäki Rin 2,82, 10) Minttu Lammi Kk 2,67, 11) Anniina Särkijärvi Kk 2,65, 12) Keili Muuga Kk 2,63, 13) Petra Häkkinen Kk 2,60, 14) Neea Lassila Pj 2,55, 15) Adelia Olli Kk 2,45, 16) Aada Korpi Pj 2,42, 17) Liisa Palojärvi Pj 2,41, 18) Nea Kotisaari Kk 2,34, 19) Heini Autio Kk 2,28, 20) Taika Suomela Kk 2,24, 21) Kiia Kotisaari Kk 2,07, 22) Ronja Laine Kk 2,04, 23) Amanda Syväjärvi Kk 1,93.

5.-6. lk pojat: 1) Taneli Koski Kk 3,85, 2) Roni Pitkäjärvi Rin 3,55, 3) Mikko Kokkila Kk 3,31, 4) Elmeri Lahti Kk 3,13, 5) Matias Jutila Kk 3,04, 6) Matias Mäkirintala Rin 3,03, 7) Eero Jutila Kk 2,87, 8) Jaakko Tuhkasaari Kk 2,85 (2,71), 9) Konsta Palojärvi Pj 2,85 (2,30), 10) Veikko Viita-aho Kk 2,73, 11) Juuso Salo Kk 2,71, 12) Atte Kari Rin 2,60, 13) Hermanni Teppo Rin 2,48, 14) Niko Syväjärvi Rin 2,44, 15) Lauri Hautala Rin 2,38, 16) Eetu Luoma Kk 2,18, 17) Aatu Mannismäki Kk 1,80, 18) Jorma Syväjärvi Kk 1,70.

5.-6. lk tytöt: 1) Elli Hämäläinen Pj 3,41, 2) Jutta Mattila Kk 3,21, 3) Elli Salminen Kk 3,19, 4) Sanni Pitkäjärvi Rin 3,03, 5) Venla Lindholm Pj 2,99, 6) Janika Hautala Kk 2,94, 7) Noora Vesterbacka Pj 2,88, 8) Juulia Korpi Pj 2,85, 9) Nelli Sironen Kk 2,74, 10) Anniina Nevamäki Kk 2,69, 11) Moona Hakala Kk 2,59, 12) Mira Taivainen Kk 2,51, 13) Helmi Lehto Kk 2,49, 14) Erika Kontiainen Kk 2,11.

Korkeus 5.-6. lk pojat: 1) Taavi Lauttamus Rin 135, 2) Mikko Kokkila Kk 135, 3) Taneli Koski Kk 130, 4) Jussi Paalanen Pj 125, 5) Elmeri Lahti Kk 120, 6) Veikko Viita-aho Kk 110, 6) Eero Jutila Kk 110, 8) Eetu Luoma Kk 100, 8) Matias Jutila Kk 100, 10) Lauri Hautala Rin 100, 11) Hermanni Teppo Rin 80.

5.-6. lk tytöt: 1) Elli Hämäläinen Pj 105, 2) Jutta Mattila Kk 105, 3) Anniina Nevamäki Kk 100, 4) Elli Salminen Kk 90, 5) Moona Hakala Kk 80, 6) Erika Kontiainen Kk 80.

Viesti: 1) Rintalan koulu: Iina Luoma, Saaga Finni, Johannes Ojanperä, Jenni Kalijärvi, Niko Syväjärvi, Roni Pitkäjärvi, 2) Kirkonkylän koulu: Venla Suomela, Onni Puntola, Kaisa Viita-aho, Jaakko Joenpolvi, Elli Salminen, Elmeri Lahti, 3) Purmojärven koulu: Jenni Paalanen, Anni Tyynismaa, Topi Karjalainen, Aada Korpi, Aaro Palokangas, Jussi Paalanen

40 m: 1.-2. lk tytöt loppukilpailu: 1) Sofia Pitkäjärvi Rin 8.28, 2) Venla Suomela Kk 8.43, 3) Iina Luoma Rin 8.53, 4) Anni Tyynismaa Pj 8.66, 5) Moona Autio Kk 8.86, 6) Miina Isokangas Kk 9.22.

40 m: 1.-2. lk tytöt alkuerät: 1) Sofia Pitkäjärvi Rin 8.37, 2) Venla Suomela Kk 8.49, 3) Anni Tyynismaa Pj 9.06, 4) Iina Luoma Rin 9.13, 5) Moona Autio Kk 9.17, 6) Miina Isokangas Kk 9.25, 7) Laura-Liisa Kaiv Kk 9.38, 8) Veera Hautanen Kk 9.48, 9) Liisa Kaatrasalo Kk 9.75, 10) Jenni Paalanen Pj 9.78, 11) Jenna Taivainen Kk 10.20, 12) Siiri Nieminen Kk 10.40, Minja Ritala Pj 10.40, 14) Aino Aatsinki Kk 10.65, 15) Enni Lindholm Pj 10.67.

40 m: 1.-2. lk pojat loppukilpailu: 1) Onni Puntola Kk 8.95, 2) Veeti Lammi Kk 9.06, 3) Arttu Särkijärvi Kk 9.21, 4) Väinö Viita-aho Kk 9.66, 5) Viktor Tenev Kk 9.67, 6) Onni Lindholm Pj 9.67.

40 m: 1.-2. lk pojat alkuerät: 1) Onni Puntola Kk 9.00, 2) Onni Lindholm Pj 9.01, 3) Veeti Lammi Kk 9.02, 4) Arttu Särkijärvi Kk 9.33, 5) Viktor Tenev Kk 9.45, 6) Väinö Viita-aho Kk 9.66, 7) Jonne Hakala Kk 10.28, 8) Vihtori Autio Rin 10.85, 9) Elias Pahkajärvi Rin 11.19, 10) Väinö Teppo Rin 11.20, 11) Kusti Palomäki Rin 11.38, 12) Veeti Koskinen Pj 11.65, 13) Elias Kontiainen Pj 14.78.

60 m: 3.-4. lk tytöt loppukilpailu: 1) Lotta Hautanen Kk 9.64, 2) Jenni Kalijärvi Rin 9.80, 3) Anni-Sofia Autio Rin 9.84, 4) Helmi Koski Kk 9.85, 5) Petra Häkkinen Kk 10.33, 6) Kaisa Viita-aho Kk 10.64, 7) Jenni Mäntylä Kk 11.09.

60 m: 3.-4. lk tytöt alkuerät: 1) Lotta Hautanen Kk 9.52, 2) Jenni Kalijärvi Rin 9.75, 3) Anni-Sofia Autio Rin 10.00, 4) Helmi Koski Kk 10.20, 5) Petra Häkkinen Kk 10.36, 6) Jenni Mäntylä Kk 10.47, Kaisa Viita-aho Kk 10.47, 8) Anniina Särkiijärvi Kk 10.53, 9) Melissa Hölsömäki Rin 10.59, 10) Minttu Lammi Kk 10.67, 11) Aada Korpi Pj 10.81, 12) Maija Isomäki Kk 10.94, Terhi Viitala Pj 10.94, 14) Nea Kotisaari Kk 11.04, 15) Heini Autio Kk 11.53, 16) Adelia Olli Kk 11.54, 17) Keili Muuga Kk 11.70, 18) Kiia Kotisaari Kk 11.83, 19) Liisa Palojärvi Pj 11.94, 20) Ronja Laine Kk 13.38.

60 m: 3.-4. lk pojat loppukilpailu: 1) Eero Nevamäki Kk 8.87, 2) Aaron Tuhkasaari Kk 9.00, 3) Jaakko Joenpolvi Kk 9.46, 4) Ami Kalijärvi Rin 9.79, 5) Johannes Ojanperä Rin 10.04, 6) Johannes Myllymäki Kk 10.19.

60 m: 3.-4. lk pojat alkuerät: 1) Aaron Tuhkasaari Kk 9.40, 2) Jaakko Joenpolvi Kk 9.78, 3) Eero Nevamäki Kk 9.79, 4) Johannes Ojanperä Rin 10.15, 5) Ami Kalijärvi Rin 10.23, 6) Johannes Myllymäki Kk 10.30, 7) Hermanni Mäkirintala Rin 10.47, 8) Jaakko Pahkajärvi Rin 10.78, 9) Lukas Mantela Pj 10.80, 10) Johannes Paalanen Pj 11.29, 11) Eeli Hautala Kk 11.93, 12) Elias Kontiainen Kk 12.12, 13) Mikael Mäenpää Kk 12.20, 14) Tuomas Aatsinki Kk 13.77.

60 m: 5.-6. lk tytöt loppukilpailu: 1) Jutta Mattila Kk 9.44, 2) Elli Hämäläinen Pj 9.52, 3) Janika Hautala Kk 9.63, 4) Juulia Korpi Pj 10.09, 5) Anniina Nevamäki Kk 10.13, 6) Elli Salminen Kk 10.27.

60 m: 5.-6. lk tytöt alkuerät: 1) Elli Hämäläinen Pj 9.49, 2) Janika Hautala Kk 9.57, 3) Jutta Mattila Kk 9.61, 4) Juulia Korpi Pj 9.99, 5) Elli Salminen Kk 10.12, 6) Anniina Nevamäki Kk 10.45, 7) Sanni Pitkäjärvi Rin 10.47, 8) Mira Taivainen Kk 10.75, 9) Noora Vesterbacka Pj 10.86, 10) Helmi Lehto Kk 10.87, 11) Nelli Sironen Kk 11.03, 12) Moona Hakala Kk 11.59, 13) Erika Kontiainen Kk 12.12.

60 m: 5.-6. lk pojat loppukilpailu: 1) Roni Pitkäjärvi Rin 8.58, 2) Taneli Koski Kk 8.78, 3) Jussi Paalanen Pj 9.35, 4) Jaakko Tuhkasaari Kk 9.40, 5) Matias Mäkirintala Rin 9.88, 6) Eero Jutila Kk 10.56.

60 m: 5.-6. lk pojat alkuerät: 1) Roni Pitkäjärvi Rin 9.17, 2) Taneli Koski Kk 9.20, 3) Jussi Paalanen Pj 9.60, 4) Matias Mäkirintala Rin 10.09, 5) Jaakko Tuhkasaari Kk 10.31, 6) Eero Jutila Kk 10.49, 7) Matias Jutila Kk 10.69, 8) Niko Syväjärvi Rin 10.87, 9) Eetu Luoma Kk 11.12, 10) Atte Kari Rin 11.50, 11) Niilo Nuottimäki Kk 11.67, 12) Jorma Syväjärvi Kk 14.03, 13) Lauri Hautala Rin 16.81.

600 m: 1.-2. lk tytöt: 1) Venla Suomela Kk 2.35, 2) Saaga Finni Rin 2.42, 3) Liisa Kaatrasalo Kk 2.44, 4) Anni Tyynismaa Pj 2.54, 5) Enni Lindholm Pj 3.09, 6) Aino Aatsinki Kk 3.15.

600 m: 1.-2. lk pojat: 1) Onni Puntola Kk 2.39, 2) Veeti Lammi Kk 2.40, 3) Luka Laine Kk 2.59, 4) Väinä Viita-aho Kk 3.01, 5) Veeti Koskinen Pj 3.21, 6) Onni Lindholm Pj 3.27, 7) Elias Pahkajärvi Rin 3.38, 8) Kusti Palomäki Rin 3.59, 9) Elias Kontiainen Pj 4.02.

600 m: 3.-4. lk tytöt: 1) Petra Häkkinen Kk 2.18, 2) Kaisa Viita-aho Kk 2.21, 3) Helmi Koski Kk 2.22, 4) Aada Korpi Pj 2.32, 5) Terhi Viitala Pj 2.33, 6) Melissa Hölsömäki Rin 2.42, 7) Maija Isomäki Kk 2.55, 8) Keili Muuga Kk 3.11.

600 m: 3.-4. lk pojat: 1) Aaron Tuhkasaari Kk 2.05, 2) Eero Nevamäki Kk 2.06, 3) Topi Karjalainen Pj 2.24, 4) Johannes Ojanperä Rin 2.41, 5) Mikael Mäenpää Kk 2.48.

600 m: 5.-6. lk tytöt: 1) Jutta Mattila Kk 2.13, 2) Janika Hautala Kk 2.16, 3) Sanni Pitkäjärvi Rin 2.17, 4) Juulia Korpi Pj 2.19, 5) Elli Hämäläinen Pj 2.22, 6) Anniina Nevamäki Kk 2.27, 7) Erika Kontiainen Kk 2.42, 8) Nelli Sironen Kk 2.44.

600 m: 5.-6. lk pojat: 1) Roni Pitkäjärvi Rin 2.04, 2) Mikko Kokkila Kk 2.05, 3) Taneli Koski Kk 2.08, 4) Niko Syväjärvi Rin 2.19, 5) Verneri Sankelo Kk 2.24.