Kou­lus­ta ero­tet­tu Kau­ha­val­la jo viisi op­pi­las­ta

Koulun kurinpidollisia keinoja ovat perusopetuslain mukaan jälki-istunto, kirjallinen varoitus ja määräaikainen erottaminen. Rehtori voi päätöksellään poistaa oppilaan koulusta yhdeksi päiväksi.

Tänään on erotettu koulusta määräajaksi Kauhavan yläkoulun maahanmuuttajataustainen oppilas, koska hänellä oli ollut puukko mukanaan koulussa.

– Erottamisesta päättää monijäseninen toimielin, käytännössä kasvatus- ja opetuslautakunta. Lautakunta voi tehdä perusopetuslain pykälän 36 a mukaan niin, että päätös pannaan ilman lainvoimaa täytäntöön. Siinä yhteydessä, kun asia käsitellään, todetaan, että näin on jouduttu tekemään, selvittää Kauhavan sivistysjohtaja Markku Viitasaari.

Tänään pikavauhtia erotetun oppilaan koulusta erottamisen määräaika ei ole vielä sivistysjohtajalla tiedossa.

– Että tilanne rauhoittuisi, otetaan tällainen ratkaisu nyt tähän, kun tiedetään, että lautakunnan kokous on kuitenkin jo viikon päästä, Viitasaari sanoo.

Alahärmän yläkoulusta erotettiin syyskuun toisella viikolla neljä Oravaisten vastaanottokeskuksen maahanmuuttajaoppilasta.

Ilmoita asiavirheestä