Kaksineuvoisen kotihoidossa on aivan liian vähän hoitajia. He haluavat tehdä työnsä hyvin, mutta jatkuva, kauhea kiire stressaa, stressi sairastuttaa, ja sairauslomia tulee paljon.
Kun sijaisia ei oteta, kotona lepäävän työtaakka kaatuu töissä olevien niskaan. Kiireessä myös työmoraali on koetteilla.
Huomioidaanko käyntejä mitoitettaessa pitkät välimatkat, joihin kuluva aika pitenee talven liukkailla?
Olen kuullut vanhuksen sanovan, että lasku on tullut, vaikka hänen luonaan ei ole käyty. Kun asiaan puuttuu, vastaus on, että vanhus ei vain muista.
Eräässä Suomen kaupungissa kotihoidon työntekijä merkitsee vanhuksen kotona olevaan vihkoon käyntinsä päivämäärän ja kellonajan sekä sen, mitä hän on tehnyt.
Miksi Kaksineuvoisessa ei tehdä samoin? Käynnit toki kirjataan jonnekin, mutta tiedot eivät ole omaisten ja hoidettavien nähtävillä.