Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Kau­ha­van koulu- ja muista kiin­teis­töis­tä

Kauhavan kaupungin päättäjät ja veronmaksajat ovat todenneet, että hyvänkuntoisetkin kiinteistöt on rakennettu väärillä materiaaleilla. Syynä ovat muovikelmut.

Kauhavalla puhutaan kymmenienmiljoonien eurojen rakennusinvestoinneista. Se herättää suurta huolta veronmaksajissa, kun tiedetään rakentamisen kalleus ja se, että ollaan itse maksumiehiä ja -naisia.

Suomessa eletään poikkeuksellista aikaa, kun lainojen hinta on edullinen. Vaan sitähän ei tiedetä, miten on vastaisuudessa ja onko varaa korjata ja rakentaa.

Siksi suurissa rakennushankkeissa on otettava tuumaustunti ja mietittävä, saataisiinko korjaamalla kevennystä asioihin. Remonttiryhmä töihin. Näin säästetään kymmenenmiljoonaa euroa toisiin hankkeisiin. Onhan korjaus- ja remonttipuolellakin tapahtunut edistystä. On pieniä kaivureita kellariin, betonikiviporia ja kuumapuhaltimia ja voidaanhan sisälle tehdä uusia seiniäkin ja vanhoja poistaa.

Koulukeskuksessa on edes paalutettu pohjalaatta, ettei ole niin kuin viereinen, komea kirkko, joka sai pohjapaalutuksen vasta vuonna 1961.

On taidonnäyte olla kaupungin rakentajana, kun ei tiedä, koska pitää rakentaa uusia teollisuushalleja, siltoja tai jotain, jota entinen Lentosotakoulu tarvitsee.