Kau­ha­van kau­pun­ki ja Leader Ai­sa­pa­ri kan­nus­ta­vat vie­ras­la­jien tor­jun­taan – Kit­ke­mi­ses­tä mah­dol­lis­ta saada rahaa

Kaupungin palkintobudjetti kesälle on 3 500 euroa.

Suomessa erityisesti lupiini, jättipalsami ja kurtturuusu aiheuttavat laajaa haittaa, sillä ne leviävät nopeasti ja valtaavat tilaa alkuperäiseltä kasvillisuudelta. Se puolestaan heikentää pölyttäjien elinoloja ja koko ekosysteemin tasapainoa.
Suomessa erityisesti lupiini, jättipalsami ja kurtturuusu aiheuttavat laajaa haittaa, sillä ne leviävät nopeasti ja valtaavat tilaa alkuperäiseltä kasvillisuudelta. Se puolestaan heikentää pölyttäjien elinoloja ja koko ekosysteemin tasapainoa.
Kuva: Anna Muotka

Kesän saapumisen myötä on jälleen aika ryhtyä vieraslajien torjuntatöihin. Sekä Kauhavan kaupunki että Leader Aisapari järjestävät tänä kesänä ohjelmaa aiheen tiimoilta.

Kaupungilla on tänä vuonna käytössään ensimmäistä kertaa Crowdsorsa-mobiilipeli, jonka kautta tehdyllä jättipsalmin ja lupiinin torjuntatyöllä voi tienata rahaa.

Peli toimii siten, että pelaaja etsii vieraslajikasveja sovelluksen kartan pelialueelta. Löytäessään sopivan esiintymän pelaaja videoi alueen kävelemällä sen ympäri, ja torjuttuaan kaikki alueen vieraslajikasvit hän kiertää saman alueen uudelleen, videoiden työnsä jäljen. Jo kertaalleen kitketyn kohteen voi uudelleentorjua noin kahden viikon kuluttua ensimmäisestä torjunnasta.

Videot tulee ladata Crowdsorsan laadunhallinnan tarkastettavaksi kolmen päivän eli 72 tunnin kuluessa. Tämän jälkeen lataamattomat videot hylätään automaattisesti. Hyväksytyistä suorituksista maksetaan palkkio, jonka voi pyytää sovelluksesta omalle pankkitilille.

Palkkioita jaetaan kesällä 3 500 euron edestä. Peliaika käynnistyy 15. kesäkuuta ja kestää elokuun loppuun saakka tai niin kauan, kun paikallista palkintobudjettia riittää.

Leader Aisapari järjestää osana Kauhavan kädentaitoviikkoa työpajan, jossa perehdytään vieraslajitorjuntaan ja opitaan, miten lupiinia voidaan hyödyntää lankojen värjäyksessä.

Tapahtuma järjestetään 11. kesäkuuta klo 16.30 alkaen Tuulia Designin tiloissa. Toteutuksessa ovat mukana myös Järvilakeuden kansalaisopisto sekä Lankava.

Uutinen perustuu Kauhavan kaupungin ja Leader Aisaparin tiedotteisiin.

Mainos
Komioiden pelit

Pelaa Komioiden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä