Kauhavan kaupungin alueelle on suunnitteilla kaksi tuulivoimalaa.
Missä tuulivoima-alueet ovat?
– Tämän hetken tiedon mukaan ensi vuoden puolella ruvetaan rakentamaan Kortesjärvelle Salo-Ylikoski -alueen voimaloita. Sinne tulee seitsemän voimalaa, kertoo Kauhava Clean Energy – Kestävä tulevaisuus -hankkeen projektipäällikkö Matti Vähäpassi.
– Toinen alue, joka on luvitettu, mutta jonka rakentamisesta ei ole vielä päätöstä, on Suolineva Evijärven rajalla. Sinne on kaavailtu muistaakseni neljää voimalaa, hän lisää.
Tuulivoiman rakentamisella on monenlaisia rajoitteita, jotka on otettava huomioon paikkoja valitessa.
– Kauhavalla lento- ja muut rajoitukset ovat senkaltaiset, että näyttää siltä, että lisää tuulivoimaa ei tänne tule. Sellaisia alueita ei tahdo voimassa olevilla säädöksillä Kauhavalta löytyä, Vähäpassi toteaa.
Maakuntakaava ohjaa tuulivoimaa osoittamalla alueita, joilla tuulivoimatuotannon sijoittuminen on mahdollista.
Ympäristösuunnittelija Mari Väänänen Etelä-Pohjanmaan liitosta kertoo, että hyväksytyssä, tuoreessa Etelä-Pohjanmaan maakuntakaava 2050:ssa ei osoiteta Kauhavalle uusia potentiaalisia tuulivoimaloiden alueita mainittujen kahden käynnissä olevan alueen lisäksi.
– Maakuntakaavasta on jätetty valituksia. Niiden käsittely on kesken Vaasan hallinto-oikeudessa. Maakuntakaava voidaan kuuluttaa kuitenkin voimaan valituksista huolimatta, Väänänen toteaa.
Ajankohtaiseen, suunnittelussa olevien tuulivoimahankkeiden ja toteutuneiden tuulivoima-alueiden tilanteeseen voi tutustua Suomen uusiutuvat -nettisivulla.