Kau­ha­val­la on todettu maa­lis­kuus­sa 7 ko­ro­na­tar­tun­taa – Kak­si­neu­voi­ses­sa pi­de­tään ti­lan­net­ta huo­les­tut­ta­va­na

Maaliskuun aikana Kauhavalla on tullut ilmi tähän mennessä seitsemän koronatartuntaa. Karanteeniin asetettuja, koronavirukselle altistuneita henkilöitä on Kuntayhtymä Kaksineuvoisessa tällä hetkellä hieman yli sata.

Kuntayhtymä Kaksineuvoisen johtaja Piia Kujala pitää kiihtynyttä tahtia huolestuttavana.

- Jotta tartuntaketjut saadaan pysähtymään, nyt olisi kaikkien todella tärkeää välttää kaikkea turhaa liikkumista, suosia etätyötä, mikäli se on suinkin mahdollista, ja pysytellä muutenkin kotioloissa, Kujala vetoaa.

Ylihärmässä sijaitseva MSK Cabinsin tehdas on tiedottanut maanantaina 8.3. kahden työntekijänsä koronatartunnoista. Näiden johdosta yli sata yrityksen työntekijää on paraikaa karanteenissa. Heistä osan kotikunta on muualla kuin Kaksineuvoisen alueella. Kaikki karanteeniin asetetut Kaksineuvoisen alueen työntekijät on testattu. Testitulokset ovat osoittautuneet negatiivisiksi.

- Emme tiedä vielä, ovatko työntekijöiden tartunnat herkemmin tarttuvaa, niin kutsuttua koronan brittimuunnosta. Meiltä on lähetetty näytteitä Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen sekvensointiin, jossa tämä asia varmistuu. Tuloksia saamme lähipäivinä, johtava ylilääkäri Heidi Ojala kertoo.

Keskiviikkona tuli ilmi joukkoaltistuminen Voltin koululla Alahärmässä. Altistuminen on tapahtunut maanantaina 8.3., ja se koskee 3. ja 6. luokkien oppilaita sekä osaa koulun henkilökunnasta. Kuntayhtymä Kaksineuvoinen on tavoittanut kaikki 31 altistunutta. Koulun 3. ja 6. luokat ovat siirtyneet etäopetukseen.

- Positiivisia tapauksia tuli ilmi myös torstaina. Tartunnanjäljitys on paraikaa käynnissä. Vaikuttaa siltä, että nämä tartunnat ovat eri alkuperää kuin MSK Cabinsin tartunnat, Ojala täydentää.

Myöhemmin koronapositiiviseksi osoittautuneita henkilöitä on asioinut seuraavissa paikoissa mainittuina ajankohtina:

• Pe 5.3. K-Rauta Alahärmä klo 14.45–15. Maski on ollut käytössä.

• La 6.3. S-market Alahärmä klo 11.25–11.40. Maski on ollut käytössä.

• La 6.3. Road House klo 11.50–12.05. Maski on ollut käytössä.

• Su 7.3. Road House Subway klo 18–18.15. Maski on ollut käytössä.

• Su 7.3. Road House klo 20.15–20.30.

• Ma 8.3. Ylihärmän hammashoitola noin klo 9.30–10.

Kaksineuvoisesta pyydetään samaan aikaan tiloissa olleita seuraamaan vointiaan 14 vuorokautta mahdollisesta altistumisesta ja ottamaan yhteyttä terveyskeskukseen vähäisistäkin hengitystie- ja vatsaoireista.

Ilmoita asiavirheestä