Suomen Kulttuurirahaston Etelä-Pohjanmaan rahasto jakoi helluntaina Vaasassa yhteensä 1 089 500 euron edestä apurahoja 126 henkilölle tai yhteisölle.
Kauhavalainen keraamikko Tuija Kangas sai 12 000 euroa keramiikkataulujen valmistamiseen ja Suomen Jääkärimuseon ystävät ry. 10 000 euroa Jääkärin äitee -näytelmään.
Härmä-Seuralle rahasto myönsi 3 500 euroa Härmän laulukirjan tekemiseen, Härmänmaan 4H-yhdistykselle 3 000 euroa lasten taideleirin järjestämiseen ja Ylihärmän Nuorisoseuralle 3 000 euroa Lumikuningatar-näytelmään.
Kauhavaa koskee myös vaasalaisen Timo Niemisen työtä auttava apurahapäätös. Hän sai 2 000 euroa Lentosotakoulun varuskunnassa varttuneiden lasten ja nuorten muistojen keräämiseen ja julkaisemiseen.
Rahasto vastaanotti hakuaikana 590 hakemusta, joiden yhteenlaskettu hakusumma oli lähes kahdeksan miljoonaa euroa.