Kauhava laittaa 180 tonttia huu­to­kaup­paan: poh­ja­hin­taa ei ole

Kauhava laittaa myyntiin peräti 180 tonttia huutokauppaan. Pohjahintoja tonteille ei ole asetettu. Kampanja alkaa huhtikuussa.
Kauhava laittaa myyntiin peräti 180 tonttia huutokauppaan. Pohjahintoja tonteille ei ole asetettu. Kampanja alkaa huhtikuussa.
Kuva: Erja Pekkala

Tarjoa tontista -kampanja tuo Kauhavan omakotitontit myyntiin ilman pohjahintaa

Kauhavan kaupunki aloittaa uuden tonttikampanjan. Tarjoa tontista -kampanjan aikana kaupungin omakoti- ja rivitalotontit ovat ostotarjousten kohteena ilman pohjahintaa.

– Kampanjalla halutaan vauhdittaa rakentamista ja toivottaa uudet asukkaat tervetulleiksi tarjoamalla joustava ja edullinen tapa hankkia tontti, kaupungin tiedotteessa kerrotaan.

Kampanja on voimassa 1.4.–30.11., ja se koskee reilua 180 kaavoitettua tonttia, joiden kunnallistekniikka ja kadut ovat jo valmiina.

Kaikki kampanjaan kuuluvat tontit on merkitty karttapalveluun, jonka kautta myös sitovat ostotarjoukset jätetään sähköisesti.

Tarjoukset käsitellään kalenterikuukausittain. Jos samasta tontista tulee useita kampanjaehdot täyttäviä tarjouksia saman kuukauden aikana, korkein tarjous voittaa.

Ostajana voi olla niin yksityishenkilö kuin yrityskin. Rakentaminen on aloitettava vuoden kuluessa kauppakirjan allekirjoittamisesta.

Tontteja ei voi varata kampanja-aikana, vaan ne myydään suoraan tarjousten perusteella.

Tonttikartat ja tarkat ehdot ilmestyvät Kauhavan kaupungin sivuille 1. huhtikuuta.

Mainos
Komioiden pelit

Pelaa Komioiden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä