Mika Kankaansyrjä ehdottaa, että Kauhavan yläkoululaiset siirretään Yrittäjäopiston tiloihin. Hän äänesti kaupunginhallituksessa vastaanottokeskuksen perustamista vastaan.
– Mennään me kuntapäättäjät pakolaisleiriin, jos ei muita tiloja löydy. Mitä me viattomia lapsia sinne laitetaan. Päättäjät saisivat seurata likeltä, miten homma toimii. Yrittäjäopistohan on tehty aikanaan koulua varten, Kankaansyrjä perustelee.
Kankaansyrjän mielestä keskusta ei voi sijoittaa samaan pihapiiriin sekä tiloihin Kauhavan yläkoulun kanssa.
– On huono lähtökohta, että yläkoulu on maahanmuuttajien kanssa samalla alueella. Se on niin erikulttuurista väkeä, mitä koulun alueelle tulee, että siellä syntyy väistämättä tilanteita, turvallista koulunkäyntiä ei voi taata. Monet ovat soittaneet asiasta ja sähköpostia tulee jatkuvasti, Kankaansyrjä kertoo.
Keskustan valtuutettu, vararehtori Eero Paavola ehdottaa, että joukko turvamiehiä saattaisi koululaisia Keskustan koululta LSK Businessparkissa oleviin koulutiloihin ja takaisin.
– Eeron systeemillä ja Safetorin vartijoilla asia ei ole vielä turvattu. Täytyy ottaa huomioon, että koulun jälkeen likkoja käy siellä harrastamassa lentopalloa ja muuta, olen huolissani näistä tenavista, Kankaansyrjä sanoo.
Hän on valmis menemään alueelle ”ensimmäisten joukossa” pitämään omia kokouksiaan.
–Laitetaan lapset mieluummin Yrittäjäopistoon, joka on turvallinen ja taattu ja jossa kenenkään ei tarvitse jännittää mitään. Liikuntatiloja täytyy varmaan miettiä, mutta rahallisesti tämä ei maksaisi kaupungille sen kummemmin kuin toisinkaan päin.