Kak­si­neu­voi­sen ja Ko­miat-leh­den hy­vän­te­ke­väi­syys­kam­pan­ja alkaa tänään

Kaksineuvoisen johtava ylilääkäri Heidi Ojala on jo aloittanut sukkien ja hypistelymuhvien tekemisen, kuvassa myös Komiat-lehden toimituksen lahjoittamia käsitöitä. Palvelupäällikkö Sari Kuikalla on kädessään saattohoitosukat. KUVAT: MIA KÄRKKÄINEN
Kaksineuvoisen johtava ylilääkäri Heidi Ojala on jo aloittanut sukkien ja hypistelymuhvien tekemisen, kuvassa myös Komiat-lehden toimituksen lahjoittamia käsitöitä. Palvelupäällikkö Sari Kuikalla on kädessään saattohoitosukat. KUVAT: MIA KÄRKKÄINEN

Kaksineuvoisen ja Komiat-lehden hyväntekeväisyyskampanjassa voi kuka tahansa käsityötaitoinen tehdä kahdenlaisia sukkia ja hypistelymuhveja.

Valmiit käsityöt voi jättää 30.4. mennessä Kauhavan terveysasemalle tai Kaksineuvoisen muille terveysasemille Alahärmässä, Kortesjärvellä, Ylihärmässä, Lappajärvellä ja Evijärvellä.

Käsitöistä kertoi tarkemmin kuntayhtymän johtava ylilääkäri Heidi Ojala.

– Tarkoituksenamme on saada kerättyä käsitöitä harrastavilta villasukkia lämmittämään asukkaiden jalkoja tehostetun palveluasumisen yksiköissämme Kauhavalla, Lappajärvellä ja EvijärvelläAsukkaita on yli 200. Sukkien kokohaarukka on siinä 36 - 47.

Kampanjassa toivotaan myös saattohoitosukkia samoihin yksiköihin ja vuodeosastolle.

– Meillä ei ole aiemmin ollut saattohoitosukkia omasta takaa. Omaiset ovat niitä saattaneet tuoda. Saattohoitosukat ovat tärkeitä, koska monella saattohoidossa olevalla on viileät jalat.

Saattohoitosukkien tekemiseen on erityisohjeita.

– Tavallisten varsien lisäksi kannattaa tehdä leveitä ja löysiä, sillä joillakin on elämän loppuvaiheessa jaloissa kovasti turvotusta ja sukkien ei saa silloinkaan kinnata. Joskus potilas tarvitsee sellaisia sukkia, joiden lapa on leveä ja joustava, joten kaikenmuotoiset ja -kokoiset, pehmoiset ja melko pitkävartiset sukat ovat tervetulleita, kertoi käsiöitä mielellään itsekin tekevä Ojala.

Saattohoitosukista toivotaan ensisijaisesti valkoisia.

– Annamme saattohoitosukat sitten arkkuun taivassukiksi. Toki ne voivat olla muunkin väriset, ja omaisilla voi olla jotkut muut sukat vainajalle.

Muistisairaille ja yksiköiden muillekin asukkaille kerätään hypistelymuhveja.

– Muhvi tehdään kutomalla tai virkkaamalla pötkylä, jonka pintaan tehdään hypisteltävää, kuten virkataan kukkia, tehdään punoksia tai kiinnitetään pala muistoja tuovaa matonkudetta. Niitä hypistellessä muistisairaan olo ja levottomat kädet voivat rauhoittua. Myös muhvin sisään voi valmistaa hypisteltävää.

Kaikki koristeet pitää olla kunnolla kiinni, etteivät ne irtoa ajan mittaan.

– Osia ei kannata kiinnittää kuitenkaan koko mitalta, jotta niitä pääsee sormeilemaan.

Kaikkiin käsitöihin pyydetään käyttämään pehmoisia ja konepestäviä lankoja. Valmiisiin käsitöihin voi liittää mukaan tervehdyksen. Tekijän nimeä ei tarvitse kirjoittaa.

Käsitöitä aletaan ottaa käyttöön toukokuussa.

Mia Kärkkäinen

-
Mainos
Komioiden pelit

Pelaa Komioiden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä