Jussi Pernaa luopui He­la-Kie­kon val­men­ta­ja­pes­tis­tä

Hela-Kiekon edustusjoukkueen ja Jussi Pernaan välinen valmennussuhde päättyi jo ennen ensimmäistä sarjaottelua.

– Jussin ei ollut mitään järkeä ajaa kolme kertaa viikossa 60 kilometriä harjoituksiin Kauhavalle, kun treeneissä oli 7-8 kaveria, He-Kin Sakari Salo avaa eron syitä.

– Jussi huomasi muutama viikko sitten, että kaikilla edustuksen pelaajilla ei ollut sitä motivaatiota, jota sarjapelaajilla pitää harjoituksissa olla.

Pernaa vahvistaa Salon kertoman.

– Mitään erimielisyyksiä meillä ei todellakaan ollut, pettynyt entinen He-Kin päävalmentaja vakuuttaa.

– Tiesin etukäteen, että meille tulee pelaajien vähyyden vuoksi vaikeuksia. Ennen pelejä muutama kaveri ilmoittautui kakkosjoukkueeseen. Se oli minulle viimeinen niitti ja vankensi päätöstäni luopua valmennuksesta.

Hela-Kiekon valmennuksesta vastaavat jatkossa Henry Fräntilä ja Joonas Yli-Pelkonen.

He-Kin edustusjoukkueen ringissä on tällä hetkellä parikymmentä pelaajaa.

Ilmoita asiavirheestä