Kalan torpan perinteistä juhannusjuhlaa vietettiin Kauhavan Nuorisoseuran syntykodilla tuulisessa säässä ja pitkissä takeissa.
Kauhava-Seura ry:n puheenjohtaja Kari Janhunen lausui juhlaväelle tervetulosanat.
– Perinteistä ponnistetaan. Tämä on teille paljon enemmän tunteita herättävä paikka kuin minulle, sillä olen itse vasta toista kertaa täällä.
Janhunen päätti puheenvuoronsa rohkaiseviin sanoihin.
– Pitää tietää, mistä on tullut ja kuka on sekä uskoa nuoriin ihmisiin.
Tilaisuudessa esiintyivät myös Kauhavan ja Järviseudun alueen pelimannit sekä jalasjärveläinen muusikko Jonna Anttila, joka loi musiikkia niin harmonikasta kuin sahastakin.
”Miettikää hyvät paikallispäättäjät”
Suomen Kotiseutuliiton toiminnanjohtaja Teppo Ylitalo piti juhlapuheen yhteislaulujen saattelemana.
– Tasan 24 vuotta sitten julistin tällä samalla paikalla 22-vuotiaan suurella tietävyydellä: ”Ihminen ei elä sittenkään vain leivästä. Me tarvitsemme ympärillemme kulttuuria ja perinteitä.”
Ylitalo otti puheessaan kantaa valtion budjetissa osoitettuihin korjaus- ja kulttuuriavustusleikkauksiin.
– Korjausavustusleikkausten kerrannaisvaikutukset ovat arvaamattoman suuret ja kohdistuvat suoraan paikallisen kansalaisyhteiskunnan toimintaedellytyksiin.
– Miettikää hyvät paikallispäättäjätkin useamman kerran, ennen kuin poistatte kansalaisyhteiskunnan pienet kannustinrahat. Sellainenkin tulevaisuus on mahdollinen, että meillä ei ole toimivaa yhdistys- ja järjestökenttää, koska ihmisiä ei enää huvita tai he eivät yksin jaksa ideoida, järjestää ja toteuttaa, Ylitalo lisää.
Ylitalo kehottaakin paikallisia seurantalojen toimijoita olemaan yhteydessä alueensa päättäjiin ja painottamaan heille, kuinka merkittävää avustusrahoitus on seuratoiminnan jatkuvuuden kannalta.
– Joskus harmittaa, että ulkopuolelta käsin kotiseututyö määritellään välillä turhan kapea-alaisesti. Minusta kotiseututyötä ovat kaikki ne toimet, joita me teemme paikallisyhteisömme eteen, Ylitalo kiteyttää.
Ylitalon mukaan kotiseututyö on esimerkiksi perinteiden kunnioittamista, tapahtumien järjestämistä ja oman paikkakunnan yritysten suosimista.
Puheen lopuksi Ylitalo onnitteli 75-vuotiasta Kauhava-Seuraa. Hän luovutti onnitteluadressin seuran puheenjohtajalle Kari Janhuselle.
Lisäksi Suomen Kotiseutuliiton kultaisilla ansiomerkeillä muistettiin Kauhava-Seuran pitkäaikaisia aktiiveja, Kyösti Virrankoskea, Irja Pollaria, Aira Lahtea ja Erkki Ylisippolaa.