Kortesjärven Ylikylän Nuorisoseuran puheenjohtaja, kauhavalainen Joonas Autio aloittaa ensi vuoden alusta myös Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseuran johdossa.
Syyskokousväki valitsi tehtävästä luopuneen Tuomas Koivuniemen seuraajan eilen Kauhajoella.
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseurapiiri on Suomen vanhin itsenäinen nuorisoseurapiiri. Aution mukaan toiminnan pitkä historia on vaatinut aina ympäröivän tilanteen seuraamista ja tunnistamista.
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura toimii maakunnan paikallisten nuorisoseurojen yhteisenä edunvalvojana.
– Yhdistyksen operatiivisen toiminnan pyörittäminen ja samaan aikaan alueen seurojen tukeminen erilaisissa haasteissa on lähes mahdoton yhtälö. Varsinkin koronan jälkeen moni nuorisoseura on joutunut järjestämään omaa tekemistään uuteen asentoon, Autio muistuttaa.
Autio ehdottaa, että Etelä-Pohjanmaa toimisi jatkossa Suomen Nuorisoseurojen aluetoimistona. Tämä vapauttaisi työntekijöiden aikaa hallinnollisista tehtävistä ja mahdollistaisi paremman tuen alueen nuorisoseuroille. Samalla alueen seurat saisivat helpommin käyttöön myös valtakunnallisen järjestön tarjoamat edut ja avut.
Kauhavan alueelta johtokunnassa jatkaa Ylihärmän Nuorisoseuran veturi Maaria Koivula-Talkkari.
Uusi johtokunta järjestäytyy tammikuussa.
Täydennetty Joonas Aution kommenteilla 15.11. klo 15.08.