Jere Kal­lio­kos­ki ta­voit­te­lee jää­ra­dan ku­nin­kuus­luo­kan Suomen mes­ta­ruut­ta

KUVA: JONI MÄENPÄÄ
KUVA: JONI MÄENPÄÄ

Alahärmäläinen Jere Kalliokoski tavoittelee jääradan nelivetoluokan Suomen mestaruutta Kuusamossa. Kauden 2017 mestari ja toissa kauden hopeamitalisti on hionut jääratatykkinsä voittovireeseen. Kalliokoski, 23, on tiimeineen käynyt Mitsubishi Lancerin tarkasti läpi ja ajanut testiä. Kaikki on valmista, kun ensimmäinen erä käynnistyy Torankijärvellä 13. maaliskuuta.

Kaudella 2017 auto toimi ja Kalliokoski ajoi mestaruuteen. Toissa kaudella Mitsubishin pakosarja hajosi, ja Kalliokoski joutui keskeyttämään johtoasemasta.

– Toissa vuonna Paltamossa harmitti, mutta nyt kaikki mahdollinen on tarkistettu ja autoon on vaihdettu uusia osia. Viime talven kisan alla moottori ja voimansiirto huollettiin, nyt on jatkettu Mitsun kehitystyötä, AL-Härmää edustava Kalliokoski kertoo.

Kaikki oli valmista jo viime talvena, mutta koronapandemian kiihtyessä SM-kilpailu peruttiin vuorokautta ennen h-hetkeä. Jääradan SM-sarjassa ajetaan kaksi osakilpailua, 13. ja 14. maaliskuuta. Kuusamon Torankijärven jäälle ei tällä kertaa päästetä yleisöä, mutta viikonlopun molemmat kilpailut ovat katsottavissa suorina YouTube-lähetyksinä BV-Teamin kanavalla.

– Talven testeissä tiimi sai autosta entistäkin pirteämmän, alusta säädettiin vähän paremmaksi, ja auto on kaikin puolin kovassa iskussa. Jäärata on hieno laji, vauhdit nousevat jopa yli 160 kilometriin tunnissa, joten kovaa mennään. Kyllä tässä jo polttelee päästä ajamaan, Kalliokoski päättää.

Toni Lönnroos

Ilmoita asiavirheestä