Jehovan todistajat järjestävät kaksi Raamattuun perustuvaa opetustilaisuutta Ilmajoki-hallissa 28.-29.10. Konventteihin kokoonnutaan Etelä-Pohjanmaalta, Keski-Pohjanmaalta ja Pohjanmaalta. Myös Kauhavan ja Lapuan seurakunnan jäsenet saapuvat niihin.
– Osallistujien määrän odotetaan kaikkiaan nousevan yli tuhanteen, kertoo Ismo Mäkinen Lapuan seurakunnasta.
– Tilaisuuksissa pidettävissä puheissa vastataan muun muassa siihen, miten voimme odottaa hartaasti Jumalaamme Jehovaa, kun kohtaamme vaikeuksia. Konventtien loppupuolella on lisäksi rohkaiseva puhe aiheesta: ”Oikein toimivat varmasti palkitaan”.
Tilaisuuksiin sisältyy puheita, esityksiä ja haastatteluja.
Jehovan todistajat on Suomessa kolmanneksi suurin rekisteröity uskonnollinen yhdyskunta ja maailmanlaajuisesti heitä on noin 8,7 miljoonaa. Ilmajoki-hallissa viikonloppuna järjestettävät konventit ovat osa maailmanlaajuista tuhansien konventtien sarjaa.
– Tilaisuuksiin on vapaa pääsy. Niihin ovat tervetulleita kaikki raamatullisesta opetuksesta kiinnostuneet, eikä niissä kerätä kolehtia, Mäkinen kutsuu.