JAPOn va­lo­kui­tu­verk­ko laa­je­nee Yli­här­mään – Tra­fi­com päätti han­ke­tues­ta tänään

Alajärven puhelinosuuskunnan toimitusjohtaja Toni Harjula lupaa, että valokuituverkko alkaa rakentua Ylihärmään viimeistään ensi keväänä.
Alajärven puhelinosuuskunnan toimitusjohtaja Toni Harjula lupaa, että valokuituverkko alkaa rakentua Ylihärmään viimeistään ensi keväänä.
Kuva: Johanna Kataja

Alajärven Puhelinosuuskunta JAPO alkaa rakentaa valokuituverkkoa Ylihärmään, Kauhavan ja Lapuan rajalle.

Liikenne- ja viestintävirasto Traficom on myöntänyt 6. heinäkuuta hankkeelle lakiin perustuvaa valtiontukea.

JAPO kertoo tiedotteessaan, että lupamenettelyn aikataulusta riippuen verkon rakennustöihin voidaan ryhtyä mahdollisesti jo syksyllä 2023.

– Kuitenkin viimeistään keväällä 2024, toimitusjohtaja Toni Harjula lupaa.

JAPO teki keväällä 2022 päätöksen valokuituverkon rakentamisesta Kauhavalle ja Lapualle: Hirvijoen, Huhmarkosken, Lummukan, Kantolan, Pelkkikankaan, Oravan, Karjanlahden, Tiistejoen ja Ylikylän kylien alueelle.

Tämänkeväinen rakentamispäätös kattoi Härmästä Hakolan, Kivihuhdan ja Perkiömäen alueet sekä Kortesjärveltä Fräntilän, Kortesjärven ja Ylikylän alueet.

Korjattu 6.7. klo 17.08 Alajärven Puhelinosuuskunnan nimi oikeaan muotoon.

Mainos
Komioiden pelit

Pelaa Komioiden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä