Ilmavoimamme perustettiin keskelle vapaussodan sekasortoisia oloja 106 vuotta sitten 6.3.1918. Maamme oli itsenäistynyt kolmisen kuukautta aikaisemmin, Tammisunnuntaista oli reilu kuukausi ja Mannerheim piti esikuntaansa Seinäjoella. Tuolloin 6.3. ilmavoimiemme ensimmäinen lentokone, ranskalainen Morane Saulnier Parasol lennettiin aamulla Uumajasta Vaasaan. Konetta ohjasi ltn Nils Kindberg, kreivi Eric von Rosenin ollessa mukana matkustajana. Matkan tarkoituksena oli luovuttaa kone hyväntahdon eleenä Suomen valkoiselle armeijalle.
Mainittakoon, että herrat toimivat vastoin Ruotsin valtion virallista kantaa, siis luvatta. Kindberg saikin palatessaan takaisin Ruotsiin 100 kruunun sakot luvattomasta poistumisesta maasta. Lahjaksi luovutettava kone oli valmistettu Ruotsissa Thulinin lentokonetehtaalla, mallinaan tuo ranskalaiskone.
Lentokoneen virallinen luovutus Suomen valkoiselle armeijalle tapahtui samana iltana kenraali Mannerheimin päämajassa, VR:n matkustaja-vaunussa Seinäjoen rautatieasemalla.
Suomen armeijan ylipäällikön kenraali Mannerheimin päiväkäskyyn 13.03.1918 numero 21 on kirjoitettu seuraavasti: ”- - kuuluisa ruotsalainen löytöretkeilijä kreivi Eric von Rosen, joka on lahjoittanut armeijallemme sen ensimmäisen lentokoneen, on ilmoittautunut päämajaan saapuneeksi. Hänen kaunis lahjansa tulee vastaanotettavaksi kiitollisuudella ja merkittäväksi lentokoneena numero 1, Kreivi von Rosen, Suomen armeijan ilmailutarhaan.”
Neljä vuotta myöhemmin kyseinen päivämäärä, 6.3. nimettiin ilmavoimien vuosipäiväksi. Mainittakoon, että Suomen ilmavoimat on maailman toiseksi vanhin, Australian ilmavoimien jälkeen.
Kauhavalla ilmavoimat on toiminut vuodesta 1929 alkaen, ja toiminta päättyi lopullisesti vuoden 2015 kesäkuussa, jolloin viimeisetkin purkuosaston rippeet poistuivat. Ilmavoimien Kauhavalla-oloaika kesti 85 vuotta. Kyseisen Morane Saulnier Parasol -koneen pienoismalli oli pitkään nähtävissä Lentosotakoulun sotilaskodissa.
Tähän koneeseen ja sen lahjoittajaan kreivi von Roseniin liittyy myös kiinteästi hänen käyttämänsä onnen risti. Rististä tuli myöhemmin ilmavoimiemme symboli, jota käytettiin muun muassa lipuissa, lentokoneissa, Akseli Gallen-Kallelan suunnittelemassa ns. vanhassa lentomerkissä, joukko-osastotunnuksissa ym.
Kauhavalla tuon ristin muotoon on tehty kaksi kuusi-istutusta, jotka ovat laivueen eteläsivulla ja liittyvät upeaan kuusikujaan. Nuo onnen symbolit ovat kooltaan noin 10 metriä kanttiinsa ja tarkoitetut näkymään vain ilmasta. Ristit ovat nähtävissä samoilla paikoilla myös tänään. Mainittakoon, että kuusikujan linnarakennuksen puoleisessa päässä on samalla periaatteella toteutettu teksti ILMK eli lyhenne Ilmailukoulusta, joka tuolloin istutushetkellä oli koulun virallinen nimi.
Valvontakomissio antoi aikanaan, sotien jälkeen käskyn ristien hävittämisestä, mutta käskyä ei kuitenkaan koskaan noudatettu.
6.3.1918 päivän tapahtumia kunnioittamaan on Vaasaan, koneen laskeutumispaikalle, Vaskiluotoon menevän tien varteen Hietasaaren kohdalle pystytetty Kotkapatsas, joka muistuttaa meitä tänä päivänäkin kyseisestä tapahtumasta. Tuolle Kotkapatsaan pääpiirteiselle alueelle ltn Kindberg ja kreivi von Rosen laskeutuivat suksilla varustetulla koneellaan.
Ilmavoimat lentää vuosipäivänään ylilennon patsaan yli. Mikäli sää estää ylilennon, patsaan juurelle lasketaan kukkalaite. Perinne jatkuu.
Lähes päivälleen 82 vuotta sitten, noin viikkoa ennen talvisodan päättymistä eli 5.3.1940 kaatui Äyräpäässä, Karjalan kannaksella 41 ”nurmoolaasta” nuorta miestä, 30 haavoittui ja vain 19 palasi takaisin.
Olen ollut tuolla taistelupaikalla Äyräpään kirkon raunioilla ja miettinyt ja taas miettinyt kaikkea sitä kärsimystä, jota tuo tragedia toi nurmolaisiin koteihin. Vapautemme hinta on ollut kallis. Nuo nuoret miehet lunastivat sen omalta osaltaan. Tapahtuma velvoittaa. Se velvoittaa meitä ylläpitämään huolta itsenäisyydestämme ja maamme puolustuskyvystä, joka ei saa olla suhdanteisiin nojaavaa, vaan pitkäjänteistä ja yli puoluerajojen kattavaa toimintaa.
Kauhavan tukikohdan lakkauttaminen oli valitettavasti tällainen edellä mainittu suhdannesekoilu. Tällaiseen meillä ei yksinkertaisesti olisi ollut varaa. Toivottavasti tämä nykyinen aika opettaa ja velvoittaa meitä toimimaan jatkossa oikein.
Pro Patria et Traditione
Martti Rajaniemi
everstiluutnantti evp
Kauhava