Hel­sin­gin Sa­no­mat: Korkein oikeus katsoi lem­mi­kin raa­haa­mi­sen pol­ku­pyö­rän perässä tör­keäk­si eläin­suo­je­lu­ri­kok­sek­si

Korkein oikeus on tehnyt linjauksen törkeän eläinsuojelurikoksen tunnusmerkistöstä. Arkistokuva
Korkein oikeus on tehnyt linjauksen törkeän eläinsuojelurikoksen tunnusmerkistöstä. Arkistokuva
Kuva: Lehtikuva/Markku Ulander

Korkein oikeus on tuominnut miehen Kauhavalla keväällä 2021 tapahtuneesta koiranpennun kaltoinkohtelusta ehdonalaiseen vankeuteen törkeästä eläinsuojelurikoksesta, kertoo Helsingin Sanomat.

Mies raahasi polkupyörän perään kytkettyä koiranpentua niin, että lemmikki ei sen jälkeen pystynyt kävelemään. Lisäksi mies löi koiraa ja laiminlöi sen hoidon sekä riittävän ruokinnan.

Oikeuden mukaan miehen teko osoitti erityistä julmuutta. KKO piti sitä myös erityisen raa’alla tavalla tehtynä. Teko oli aiempine laiminlyönteineen myös kokonaisuutena arvioituna törkeä.

HS kertoo, että mies sai rangaistukseksi viisi kuukautta ehdollista vankeutta. Tuomiosta leikkautui neljännes, koska mies oli alentuneesti syyntakeinen.

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi tekijän aiemmin vain perusmuotoisesta eläinsuojelurikoksesta. Vaasan hovioikeus piti tekoa perusmuotoisen sijasta törkeänä eläinsuojelurikoksena.

Törkeästä eläinsuojelurikoksesta tuomitseminen edellyttää, että kyse on erityisen julmasta tai raa’asta teosta. Teon pitää olla myös kokonaisuutena arvioituna törkeä.

Mainos
Komioiden pelit

Pelaa Komioiden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä