Härmän kä­rä­jä­ta­lo pääsi hyvän kor­jauk­sen kil­pai­lun fi­naa­liin

Alahärmä
Menestyminen kilvassa edellyttää, että korjaukset on tehty vanhaan rakennukseen sopivilla menetelmillä ja materiaaleilla, kuten Härmän käräjätalossa on raadin mukaan tehty. Arkistokuva.
Menestyminen kilvassa edellyttää, että korjaukset on tehty vanhaan rakennukseen sopivilla menetelmillä ja materiaaleilla, kuten Härmän käräjätalossa on raadin mukaan tehty. Arkistokuva.
Kuva: Mia Kärkkäinen

Härmän käräjätalo on jälleen kiinni palkinnossa.

Suomen Kotiseutuliiton seurantaloasiain neuvottelukunnan nimeämä asiantuntijaraati on valinnut sen hyvän korjauksen kilpailun kuuden finalistin joukkoon.

Neuvottelukunta myöntää hyvän korjauksen palkinnon kymmenennen kerran tunnustukseksi seurantalolle, jota on kunnostettu vanhaa kunnioittaen ja jonka käytettävyys on korjausten ansiosta parantunut.

Käräjätalon kanssa voitosta kisaavat Keuruun Harjulinna, Mäntyharjun nuorisoseurantalo, Salo-Maja Kolarissa, helsinkiläinen Tapanilan kylätila ja Yhteistupa Lohjalla.

Asiantuntijaraatiin kuuluvat seurantaloasiain neuvottelukunnan puheenjohtaja Mikko Härö, perinnerakennusmestari Anne Uosukainen Pirkanmaan maakuntamuseosta, arkkitehti, yliopisto-opettaja Iida Kalakoski Tampereen yliopistosta ja rakennustutkija Jari Heiskanen Suomen Kotiseutuliitosta.

Myös yleisö pääsee äänestämään. Äänestys yleisön suosikkitalosta aukeaa 6. syyskuuta ja jatkuu 31. lokakuuta asti Kotiseutuliiton nettisivuilla. Yleisöäänestyksen voittaja julkistetaan marraskuussa.

Mainos
Komioiden pelit

Pelaa Komioiden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä